6 protahovacích cviků pro uvolnění sedacího nervu před vstáváním

Jedním z velmi častých zdravotních problémů na celém světě, který ovlivňuje výkonnost v práci, ale i každodenní život, je bolest sedacího nervu nebo bederní páteře. Bolest sedacího nervu může postihovat záda, boky a nohy, protože je způsobena útlakem kořene nervu v dolní části zad.

Říká se, že je způsobena sedavým způsobem života nebo přílišnou fyzickou námahou. Existuje mnoho tablet, léků proti bolesti, které pomohou ulevit od bolesti, ale mají mnoho vedlejších účinků. Mnoho lidí však stále volí přírodní metody, které neohrožují jejich ledviny a játra.

Zde jsou některé důvody bolesti sedacího nervu:

Prasklá ploténka

Prasklá ploténka způsobí, že mezi kostmi páteře vznikne polštářek. Pokud vám ploténka vyskočí, může dojít k zánětu sedacího nervu, který se tím snadno podráždí. V důsledku toho je třeba mezi vyhřezlými ploténkami vytvořit určitý prostor, aby se tlak zmírnil.

Degenerace kostí

Mám na mysli především nepravidelnosti v páteři. Ty se mohou časem zhoršovat, což může vést ke skřípnutí sedacích nervů. Určité cviky mohou pomoci vytvořit větší prostor mezi obratli, a tím zmírnit tlak na nerv.

Zatuhnutí stehenních svalů

Zatuhnutí nebo bolest v oblasti beder může vést k bolesti sedacího nervu. Bez pravidelného protahování se tento problém časem zhorší. Vyznačuje se pocitem vzplanutí při chůzi nebo vstávání z lehu na břiše. Zkrácené bederní svaly jsou často přehlíženy, ale mohou vést k vážným bolestem.

Přestože je bolest sedacího nervu problematická a skutečně velmi bolestivá, existují protahovací cviky, které mohou bolest zmírnit. Nemusíte přitom ani vstávat z postele.

Cvičení na prasklou ploténku:

Protahování

Na začátku si lehněte na břicho. Lokty jsou umístěny pod rameny a předloktí jsou položena rovnoběžně s lůžkem. Zvedněte hrudník a protáhněte páteř od kostrče až k vrcholu krční páteře. Nechte záda v přirozeném oblouku. Vydržte 30 sekund a zhluboka dýchejte. Opakujte ještě dvakrát a poté přejděte ke cviku protahování.

Protahovací cviky

Lehněte si na břicho a ruce položte vedle ramen. Zvedněte se na dlaních tak, že zvednete pouze horní část těla. Vaše boky a pánev musí zůstat na lůžku. Opět protáhněte páteř od kostrče ke krku. Záda držte v oblouku. Vydržte 10 sekund a poté se pomalu vraťte do výchozí polohy. Opakujte 10krát a po krátkém odpočinku proveďte další dvě série.

Poznámka: Přestaňte zvedat a protahovat, jakmile ucítíte jakýkoli tlak v dolní části zad. Pokud máte pocit, že se na bolesti nic nezměnilo, pravděpodobně nejde o prasklou ploténku. Vyzkoušejte další cviky.

Cvičení při degeneraci kostí:

Kolena k hrudníku

Lehněte si na záda a obejměte kolena až k hrudníku. Tím umožníte zaoblení dolní části páteře. V této poloze vydržte 30 sekund. Pokud se vám tímto způsobem zmírnila bolest nohou, opakujte ještě dvakrát. Pokud to nepomůže, pravděpodobně nemáte degenerované kosti.

Lehněte si na břicho s pokrčenými koleny a chodidly naplocho na posteli. Stáhněte břicho a snažte se ho tlačit směrem k posteli tak, aby vaše spodní část zad byla na posteli. Vydržte 5 sekund a vraťte se do základní polohy. 10krát opakujte.

Lehněte si na záda s pokrčenýma nohama. Nohy nechte na posteli. Pravý kotník přeložte přes levé koleno (do tvaru číslice 4). Uchopte levé koleno a jemně přitáhněte nohy k hrudníku, přičemž pravé koleno směřuje od hrudníku. Vydržte 30 sekund. Opakujte třikrát. Poté nohy vyměňte a opakujte.

Cvičení na zatuhlé stehenní svaly:

Koleno k rameni

Lehněte si na záda, natáhněte nohy a prohoďte špičky. Zvedněte pravou nohu, pokrčte ji, uchopte rukama koleno a jemně přitáhněte koleno k levému rameni. V této poloze setrvejte 30 sekund. Opakujte třikrát. Vyměňte nohy a opakujte.

Důležité upozornění:

Pokud některý z těchto cviků způsobuje větší bolest, okamžitě přestaňte.

Bolest spojená se sedacím nervem může být tak silná, že se vám ráno nebude chtít vstát z podlahy. Doufám, že tyto cviky „než vstanete“ pomohou bolest zmírnit.

Zdroj: healthyfoodteam.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Tumisu