Záhada české mumie: 360 let stará mrtvola jeptišky je považována za zázrak

Zemřela v roce 1663, ale její tělo se dochovalo dodnes. Jedná se o mumii matky představené bosých karmelitek Marie Elekty. Lékaři, kteří ji čtyři roky po její smrti zkoumali, prohlásili, že neporušenost jejího těla je zázrak. Po více než 300 letech ji zkoumali profesoři 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Ti se v čele s renomovaným antropologem Emanuelem Vlčkem shodli, že ortel jejich kolegů je nedostatečný. Rozhodli se tedy prozkoumat, co nebo kdo mumifikaci Elektina těla prosazoval, což také učinili. Její oficiální jméno znělo Matka Marie Elekta od Ježíše a za svého života zakládala a řídila kláštery, uvádí web Dotyk.

Jejím největším vzorem byl Ježíš Kristus a i ona se rozhodla vzít na sebe hříchy jiných lidí. Začala se sebepoškozovat za hříchy druhých a nosila řetěz s tupými hroty nejen na rukou, ale i na nohou. Aby toho nebylo málo, nosila také tlustou košili z kozí srsti, která jí dráždila kůži, což bylo velmi nepříjemné. Bylo to jakési opatření, aby se ubránila tělesnému chtíči. Přestože žila asketickým životem a zasvětila svůj život Bohu, často se zpovědníkům svěřovala, že se cítí opuštěná, trápí ji myšlenky na sebevraždu a má dokonce obscénní představy.

zdroj: Obkec.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/NoName_13