„Je to mýtus, že se stárnoucí lidé nemohou změnit nebo zlepšit,“ říká vědec k novému trénovacímu zařízení

Evropští vědci pracují na novém personalizovaném „trénovacím“ zařízení s názvem NESTORE, jehož cílem je, abychom si s přibývajícím věkem udržovali zdravé tělo i mysl. Myšlenkou přístroje NESTORE – financovaného Evropskou unií – je podpora aktivního stárnutí. V současné době se testuje, zda se uživatelům líbí.

Úkolem přístroje je sledovat více aspektů životního stylu i lékařských údajů uživatele – a poté na základě shromážděných informací navrhnout postupy změn přímo na míru.

Co je to?

NESTORE je technologický „společník“ podporovaný systémem založeným na IT technologiích, který funguje na fyzické i virtuální bázi. Spoléhá se na několik technologií s různými úrovněmi vyspělosti, které shromažďují přenosné, hlasové technologie, senzory prostředí, emoční monitorovací systémy, seriózní hry, koučovací systém a další, aby byly „průvodcem, který bude udržovat kondici a zdraví občanů“.

Připojené senzory sledují různé aspekty – od údajů, jak často vídáte své nejbližší přátele nebo příbuzné, až po to, jak často jste otevřeli ledničku. Především bude monitorovat vše od výživy, sociálních kontaktů a kognitivních schopností, přes spánek a fyzickou zdatnost.

Fotka od master1305 z Freepik

I malé změny v každodenním životě

„Je to opravdu jen mýtus, že starší lidé se nemohou změnit nebo zlepšit,“ říká Canan Ziylan, hlavní výzkumný pracovník na Rotterdamské univerzitě aplikovaných věd. „A my jim chceme ukázat, že jsou schopni se změnit. Nemusí to být velká změna, ale i s malými změnami v každodenním životě můžete dosáhnout účinku.“

Alzheimerově chorobě lze předcházet

 „Víme, že mnoha neduhům a chorobám lze předcházet životním stylem a změnami, které nejsou tak invazivní, ale z dlouhodobého hlediska jsou skutečně účinné. Z nedávného výzkumu tedy víme, že 40 % všech případů Alzheimerovy choroby se dá předcházet životním stylem.“

Především snadné použití

Účinným a úspěšným technologickým řešením k podpoře správného životního stylu u lidí nad 65 let je snadné používání přístrojů. Tito moderní pomocníci mohou být vloženi do věcí denní potřeby, odkud monitorují potřebné úkony. Díky snadnosti ovládání jsou přístroje NESTORE kladně přijímány seniory.

Zdroj: www.euronews.com, www.nestore-coach.eu. Náhledová fotografie: karlyukav z Freepik.