Alergie nebo nachlazení?

Pokud máte ucpaný nos, kýchání nebo kašel, vaše první myšlenka může být, že máte nachlazení. Jsou to však také příznaky alergií.

Co je nachlazení?

Zimnice, známá také jako „nachlazení“, je způsobena virem. Za nachlazení je zodpovědných mnoho různých typů virů. Zatímco symptomy a závažnost se mohou lišit, nachlazení obecně sdílí některé ze základních vlastností.

Symptomy běžného nachlazení:

Nachlazení se přenášejí skrze kapičky viru, který nemocný vypouští, když kašle nebo kýchá. Kromě kašle a kýchání mohou příznaky nachlazení zahrnovat bolest v krku a výtok z nosu. Silnější nachlazení může také způsobit bolesti hlavy, horečky a bolesti těla. Zotavení z nachlazení je ale obvykle rychlé. Průměrná doba chladu je 7 až 10 dní.

Hranice 2 týdnů

Pokud ale příznaky trvají déle než týden nebo dva, virus mohl způsobiz závažnější infekci, jako je infekce sinus, pneumonie nebo bronchitida.

Navzdory svému jménu můžete „zimnici“ chytit v každém ročním období, dokonce i v létě. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí odhadují, že průměrný zdravý dospělý člověk je nachlazený dvakrát, až třikrát ročně.

Nachlazení vs. alergie: Jak zjistit rozdíl?

Fotografie od Pixabay z PexelsVzhledem k tomu, že nachlazení a alergie mají mnoho stejných příznaků, může být těžké je od sebe rozlišit. Jedním ze způsobů jak zjistit o jakou z těchto dvou nemocí se jedná, je věnovat pozornost příznakům.

Příznaky nachlazení:

  • únava
  • bolesti
  • bolest krku
  • horečka

Příznaky alergie:

  • svědění očí
  • sípání
  • kožní vyrážky jako je ekzém nebo kopřivka

Alergie trápí alergiky téměř v každém ročním období. Pylové alergie se vyskytují nejvíce během jarních měsíců, travní jsou nejvyšší na konci jara až v létě a alergie na ambrózie se naopak nejvíce vyskytují během pozdního léta a zejména pak na podzim.

Doba trvání příznaků

Dalším způsobem jak zjistit zda máte alergii nebo nachlazení, je doba trvání vašich příznaků. Při nachlazení se většinou do týdne zlepší. Příznaky alergie ale nezmizí, pokud ji nebudete léčit nebo neodstraníte spouštěč.

Běžná mylná představa

I když se to může zdát zvláštní, vaše barva hlenu vám může pomoci abyste zjistili, zda máte nachlazení nebo alergii. Říká se, že zelený hlen značí infekci. Není tomu ale úplně tak. Alergie může totiž hlen zabarvit do stejné barvy a dá se tedy jednoduše zaměnit. Nedá se tedy brát jako spolehlivý indikátor!

Fotografie od Andrea Piacquadio z PexelsDiagnostika nachlazení a alergií

Pokud se při vaší návštěvě lékaře přijde na to, že byste mohli mít bakteriální infekci jako je například strepta nebo pneumonie, budete pravděpodobně absolvovat další testy.

V případě nepříjemných alergií lze navštívit praktického lékaře. Ten vám může předepsat prášky, které alergii utlumí. Pozor! V případě závažných nebo život ohrožujících alergických reakcí je ale potřebná péče alergologa.

Výhled na alergie a nachlazení

Zatímco některé příznaky alergie a nachlazení jsou podobné, jedná se o dva velmi odlišné zdravotní stavy. Když víte který z nich máte, pomůže vám to nasadit správnou léčbu, takže budete na cestě k tomu, abyste se brzy cítili lépe.

Jak nachlazení, tak i alergie, mohou způsobit viry a bakterie v dutinách a dolních dýchacích cestách, což může vést k závažnějším infekcím. Pokud se tedy příznaky při léčbě nelepší a trvají déle než 10 dní, vyhledejte pro jistotu svého lékaře.

Zdroj: mayoclinic.org, Náhledový obrázek:  Polina Tankilevitch ze služby Pexels