Moře vyplavilo vorvaně, který ve svých útrobách objevil vzácný poklad zvaný ambra

Jedná se o pevnou voskovitou látku, která vzniká v trávicím traktu velryb a používá se také k výrobě drahých parfémů. Mrtvý vorvaň byl nalezen na pláži Nogales na ostrově La Palma a teprve po pitvě bylo zjištěno, co bylo příčinou smrti savce, uvádí Ekolist.

V trávicím traktu měl 9kilogramový předmět o průměru téměř 60 centimetrů. Ten způsobil krvácení do střev a následný zánět, který zvíře usmrtil. Plejtvák byl extrémně podvážen, protože vážil přibližně o 5 až 10 tun méně, než by měl exemplář této velikosti vážit. Kvůli jantaru, který měl usazený v tlustém střevě, nemohl přijímat dostatek potravy.

Ambra napomáhá trávení a někdy je z těla vyloučena spolu s trusem, který následně plave na hladině nebo se vyskytuje jako usazenina na skalách. Zatímco čerstvá ambra má nepříjemný zápach, časem získá příjemnou zemitou vůni. Kromě toho se její barva mění z šedočerné na oranžovou až jantarovou. Jedná se o skutečně vzácný kousek, neboť je cennou surovinou využívanou především v kosmetickém průmyslu.

zdroj: Obkec.sk, Ekolist.cz, Titulní obrázek: Pixabay.com/Brett_Hondow