Aktuálně: Taiwanská zoo nasadila dvěma „obézním“ pandám striktní dietu a cvičení

Poté, co dvě pandy velké v zoo hlavního města Taiwanu Tajpeji výrazně ztloustly, budou mít nový cvičební režim a speciální dietu z důvodu redukce váhy, uvedly úřady. Strava zvířat bude obsahovat méně cukru, tuku a soli, ale o to více bílkovin.

Tato dvě zvířata se narodila poté, co pevninská Čína v roce 2008 darovala Taiwanu pár tohoto druhu medvědovitých savců. Devítiletá Yuan Zai a její mladší sestra Yuan Bao, které je něco málo přes rok, jsou hvězdnými atrakcemi v tajpejské zoo, uvedla čínská státní tisková agentura. 

Nadváha a hrozby onemocnění

Pandy nyní váží 115 kg a 70 kg. Ideální hmotnostní rozsah pro dospělé samice pandy je mezi 105 kg a 110 kg. Obezita by u pand mohla vést k hypertenzi (vysoký krevní tlak) a hyperglykémii (vysoká hladina krevního cukru v těle), což může medvědům způsobit vážné zdravotní problémy. V prohlášení zoo se uvádí, že zvířata jsou stále zdravá a že tato opatření jsou preventivní a mají jim „pomáhat dosáhnout ideální hmotnosti“.

Přísná dieta

Během cesty za hubnutím budou sestry krmeny speciální stravou s nízkým obsahem soli, cukru a tuků. Ale dietní plán by stále obsahoval vysoký obsah bílkovin. Budou tedy krmeny potravou, jako je dušený chléb (druh chleba, obvykle vyrobený z pšenice, který se připravuje vařením v páře místo pečení – pozn.), kukuřice a sójové boby.

Řízené aktivity

Ilustrační fotka od Getty Images

Spolu s dietou budou pandy povzbuzovány ke cvičení a aktivnějšímu životnímu stylu. Budou také nabádány, aby hrály hry navržené týmem jejich chovatelů, které by je udržely aktivní a spalovaly tuky. „V zájmu jejich zdraví doufám, že jim změnou potravy pomalu pomůžu dosáhnout ideální váhy,“ řekl jejich chovatel. Ošetřovatel zoo uvedl, že zvířata mají sedavý způsob života kvůli pobytu v zajetí.

Jak přišly na svět

Yuan Zai byla první panda narozená na Taiwanu Yuan Yuan a jejímu partnerovi Tuan Tua, které Čína poslala na ostrov k sérii umělého oplodnění. Dvojici se nepodařilo zabřeznout přirozeně a podstoupili tak „vědeckou proceduru k porodu mláďat“ neboli umělé oplodnění.

Zdroj: www.independent.co.uk. Náhledová fotografie: Getty Images