Andorra se po výrazných investicích vyjímá na světové mapě lyžování: Stovky kilometrů tratí

Největší lyžařské středisko v Pyrenejích přitahuje lyžaře z celé Evropy. Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly pilířem její ekonomiky. 

O tomto malém knížectví se v zahraničí přitom většinou hovoří v souvislosti s obchodem s nezdaněným alkoholem a cigaretami, nebo jako o bývalém daňovém ráji. Až do roku 2010 byla Andorra na šedém seznamu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Po výrazných investicích se dnes tento stát pěkně vyjímá na světové mapě lyžování. V roce 2019 dokonce hostil finále světového poháru v alpském lyžování.

Mnohonárodnostní milovníci svahů

Když vystoupíte z lanovky v Soldeu, je to tam jako na babylonské věži: před pár lety na necelých 80 tisíc obyvatel připadlo 2,5 milionu lyžařů za rok, z toho přes 1,7 milionu v oblasti Grandvalira, jejíž součástí je také Soldeu. Podle údajů ze sezóny 2017 tam nejvíce zavítali Španělé (51,4 %), za nimi následují Francouzi (13,1 %), Britové (11,5 %) či Rusové (5,2 %).

Stovky kilometrů tratí

Grandvalira je se svými 210 kilometry lyžařských tratí největším střediskem v Pyrenejích, před Baqueirou ve španělských Pyrenejích, která má 150 kilometrů, nebo Grand Tourmalet se 100 kilometry ve francouzských Pyrenejích. Středisko se zrodilo v roce 2003 spojením Soldeu-El Tarter a Pas de la Case-Grau Roig a je svědectvím toho, jak si země uvědomuje význam „bílého zlata“ pro svou ekonomickou budoucnost.

„Až do konce 80. let byl základem andorrské ekonomiky obchod s produkty, které Španělé doma neehnali. Ale jakmile k nim už měli přístup, andorrská ekonomika se scvrkla. Co zbylo? Sníh,“ vysvětluje tehdejší ředitel střediska Soldeu, Francouz Henri Barbier. Růstu sněhového byznysu pomohla především podpora vlády a snadný přístup ke kapitálu díky bohatému místnímu bankovnímu sektoru.

Investice se vyplatily

Region Grandvalira investoval od svého vzniku minimálně 130 milionů EUR a vláda přispívá ročně 4 miliony EUR. Od roku 2013 roste počet zimních turistů o šest procent za rok. „A tato strategie se vyplatila. Turistika tvoří 25 procent hrubého národního produktu, je důležitější než finance. A jde hlavně o zimní turistiku,“ vysvětlil tehdejší andorrský ministr pro cestovní ruch Francesc Camp.

„Andorra vynaložila velké úsilí, aby se lyžování stalo jednou ze silných stránek zdejšího turismu. V posledních letech jsme hodně investovali do povědomí o našem produktu, informujeme o nás po celé Evropě, Francii, Španělsku, ale také ve Spojeném království, Německu a stále více v Rusku,“ dodal Camp.

Zdroj: www.dailynewsfortravelers.com. Náhledová fotografie: Aviv Perets z Pexels: El Pas de la Casa, Encamp, Andorra.