Těžce zpracované potraviny způsobují přejídání a přibývání na váze

Malá, ale přísně kontrolovaná studie se stala první, která prokázala jasnou souvislost mezi konzumací vysoce zpracovaných potravin, hromaděním více kalorií a zvýšenou hmotností lidí ve srovnání s konzumací minimálně zpracované stravy.

Studie zkoumá účinky ultra zpracovaných potravin definovaných klasifikačním systémem NOVA. NOVA definuje ultra zpracované jako ty, které se nacházejí v průmyslové výrobě potravin. Tyto složky zahrnují hydrogenované oleje, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, ochucovadla a emulgátory. 

Tato malá studie 20 dospělých dobrovolníků byla prováděna výzkumnými pracovníky Národního institutu diabetu a trávicího ústrojí a nemocí ledvin.

Předchozí pozorovací studie zaměřené na velké skupiny lidí odhalily asociace mezi stravou s vysokým obsahem zpracovaných potravin a zdravotními problémy. Ale protože žádná z těchto studií nesehnala náhodné lidi, aby jedli konkrétní potraviny a pak změřili výsledky, vědci nemohli s jistotou říci, zda zpracované potraviny byly problémem samy o sobě, nebo zda lidé, kteří je konzumovali, měli zdravotní problémy nebo jiné důvody.

Toto je první studie, která demonstruje kauzalitu – že ultra zpracované potraviny způsobují, že lidé jedí příliš mnoho kalorií a přibývají na váze. Dvacet zdravých dospělých dobrovolníků (10 mužů a 10 žen) dostalo jídlo připravené z ultra zpracovaných potravin a jídlo připravené z minimálně zpracovaných potravin v náhodném pořadí po dobu dvou týdnů. Ultra zpracovaná a nezpracovaná jídla měla stejné množství kalorií, cukrů, vlákniny, tuku a sacharidů. Účastníci mohli jíst, jak chtěli. Chtělo se zjistit, jak specifický aspekt ultra zpracovaných potravin ovlivnil stravovací chování lidí a vedl je k přibírání na váze. Dalším krokem bylo navrhnout podobné studie s přeformulovanou ultra zpracovanou dietou, aby se zjistilo, zda změny mohou zmírnit účinek stravy na příjem kalorií a tělesnou hmotnost.

Postupem času se sčítají další kalorie a vysoká váha může vést k vážným zdravotním stavům. Výzkum, jako je tento, je důležitou součástí chápání role výživy ve zdraví a může také pomoci lidem identifikovat potraviny, které jsou výživné, aby pomáhali lidem dlouhodobě udržovat zdraví.

Zdroj: medicaldaily.com, obrázky: pixabay.com