Jsme národ vinařů a jsme na to hrdí. Kdo by si dokázal představit příjemný večer s partnerem nebo přáteli bez sklenky něčeho dobrého? Pro všechny milovníky tohoto lahodného moku jsme si připravili zajímavosti o českých a moravských vínech. Věděli jste, že…
…že si dáme dvacet litrů vína za rok?
Průměrná spotřeba vína na osobu se pohybuje okolo dvaceti litrů. Odhaduje se, že toto množství v budoucnu ještě poroste. A ano, tušíte správně. V průměru jsou uvedeni také kojenci, kterým zatím rodiče ochutnávku nedovolují. Skutečné množství, které tak ročně vypijeme, je tedy ještě větší.
…se sklízí na 91 tisíc tun hroznů?
V roce 2011 bylo podle statistiky sklizeno na našem území více než 91 tisíc tun hroznů. Krásné množství, viďte? Už vás vidíme, jak si představujete, kolik dobroty se z nich přichystalo.
…že nejvíce se u nás pěstuje víno bílé?
Když už jsme u té sklizně, největší procento vinic pěstuje vína bílá. Je to celých 63 procent všech osazených ploch. Růžová vína pak představují jen necelých deset procent celé rozlohy vinic. Milujete červené? Toho se v naší zemi sklízí 28 procent z celkové plochy vinic. Je to málo, nebo si myslíte, že to stačí?
…že v Čechách jsou dvě velké vinařské oblasti?
Celkem Čechy pokrývá 662 hektarů registrovaných vinic. Nejvíce se pěstuje v Mělnické a Litoměřické vinařské podoblasti. Není to špatné, že?
…že na Moravě je plocha vinic mnohonásobně větší?
Morava pak produkcí vína samozřejmě vyniká. Celkově je vinicemi osazeno 16 a půl tisíce hektarů. Nejznámější jsou pak vinařské podoblasti Znojemsko, Slovácko, Mikulovsko a Velkopavlovicko. Pokud vám tyto názvy zní jako rajská hudba, je na čase se vydat na výlet.
…že největší plochu má Velkopavlovická oblast?
Plocha osázených vinic je největší právě v poslední jmenované oblasti. Velkopavlovická oblast má téměř 5 tisíc hektarů vinic. Už vás vidíme, jak si balíte kufry…
Tak tedy na zdraví!
Zdroj: www.vinazmoravyvinazcech.cz, Instagram. Náhledová fotografie: Gettyimages