Máte chuť si uvařit asijskou kuchyni? Zde jsou suroviny, které by vám neměly doma chybět

Asijská kuchyně se stává čím dál oblíbenější. Snad každý z nás si občas rád zajde do bistra na dobré nudle nebo voňavou křehkou kachnu. Co ale začít vařit tato skvostná jídla doma? Není na tom nic těžkého. Stačí vědět, co nesmí v kuchyni chybět a směle do toho. 

Rýže je základ

Fotka od Christel Jensen z Pexels

Rýže je snad nejpopulárnější asijskou ingrediencí. Známá je už po tisíciletí, a když k ní vytvoříte správnou kombinaci ryb nebo zeleniny, nemá chybu. Můžete ji společně s lososem a okurkou zabalit do řasy a vyrobit si lahodné sushi nebo ji podávat jako přílohu k masu ochucenému pikantní omáčkou. 

Rýžové nudle 

Smažené rýžové nudle. Komu z nás po nich nikdy netekla slina? Nudle jsou, stejně jako rýže, základní přílohou asijské kuchyně. Narozdíl od pšeničných (semolinových) těstovin, jsou rýžové nudle, jak už z názvu vyplývá, vyrobeny z rýže, a ta jim dodává onu neopomenutelnou chuť. Při jejich koupi si však dejte pozor na kvalitu. Nekupujte žádné za pár korun, ale trochu do nich investujte. Věřte mi, že se to vyplatí a váš konečný výtvor nepoletí hned do koše. 

Bez čerstvého koriandru ani ránu

Fotka od Habib Sohan z Pexels

Východních receptů se neobejdou bez čerstvých bylinek a koriandr je jednou z těch nejdůležitějších která dodá vašemu jídlu tu správnou chuť. Přidává se k nudlím, masu, knedlíčkům nebo polévce Pho. Prostě a jednoduše, bez koriandru ani ránu. 

Sójová a rybí omáčka 

Nesmíme opomenout ani krále všech asijských omáček „sójovku“. Přidává se téměř do všeho a rozhodně vám nesmí doma k dochucoání pokrmů chybět. Oproti tomu rybí omáčka, která je typická pro svou sladkokyselou chuť, se používá „pouze“ v jihovýchodní kuchyni. Tvoří základ kuchyně vietnamské, filipínské, thajské nebo kambodžské a přidává se do rybích směsí, ke krevetám nebo do nudlí, ve kterých funguje jako skvělá přísada, která dodá jídlu další dimenzi.

Chilli 

Fotka od Artem Beliaikin z Pexels

Pálivá kuchyně je téměř synonymem pro Asii. Stačí troška a pokrm získá úplně jiný nádech. Avšak pokud nejste příznivci pikantních jídel, přidejte jenom špetku chilli. Pálit to nebude, a přesto výsledek získá úplně jiný směr. 

Mungo klíčky 

Dřív byly téměř nesehnatelné, dnes se ale dají sehnat ve většině supermarketů. O čem je řeč? O Mungo klíčcích. Klíčky samy o sobě chutnají výborně, trochu jako hrášek, a přidávají se například do polévek. Já osobně si je dávám i do nudlí. Pokud vám nechutnají, nebo je nemůžete sehnat, zkuste alternativu v podobě naklíčené čočky. Je to jednoduchý způsob, jak si jídlo utvořit zajímavější a zdravější!

Fotka od ivabalk z Pixabay

Zdroje: brightside.com, Náhledový obrázek: Fotka od Markus Winkler z Pexels