Boj o život po snědení cukety: Stanka ji chtěla sníst, skončila na JIP!

Paní Stanislava ze Zlína dostala velkou cuketu ze své zahrádky. Zapekla ji společně s rajčaty a sýrem. Ukázalo se, že to bylo velké štěstí, že si na jídle sama pochutnala.

„Jídlo jsem s chutí snědla, ale asi po dvou třetinách se mi začala zdát chuť podivně hořká. Bohužel jsem jídlo dojedla celé,“ uvedla čtyřiapadesátiletá žena pro idnes.cz.

Asi tři hodiny po večeři začala trpět bolestmi břicha, následovaly obrovské křeče a vodnatý průjem narůžovělé barvy.

Když se o několik hodin později dostala do nemocnice, byla silně dehydratovaná a bolesti břicha už byly nesnesitelné.

„Její stav byl opravdu dramatický. Nasadili jsme jí infuze, bylo provedeno CT vyšetření břicha a popsaný obraz ukazoval na těžký otok sliznice žaludku, tlustého střeva a výrazné změny na játrech. Významné poškození jater bylo patrné i z krevních testů. Pacientka pak byla ze zvracení a průjmu tak vyčerpaná, že na chvíli ztratila vědomí,“ uvedl pro portál vedoucí lékař jednotky intenzivní péče Krajské nemocnice T. G. Masaryk. Bati Ilja Ryšavý.

Jak portál informoval, na intoxikaci poukazovala hořká chuť zeleniny, což je obrazem postižení tkání, které byly v přímém kontaktu s toxinem, tedy žaludku, střev a jater.

Doktor Rysavý řekl, že o intoxikaci hořkou cuketou nikdy předtím neslyšel. „Ale protože nám pak pacientka vyprávěla o tom, že jedla cuketu, sestry napadlo, jestli se nemohla otrávit tímto způsobem. Ve skutečnosti jsme pak v internetové databázi našli několik popisů podobných případů otrav, ke kterým došlo po požití dýňové zeleniny s obsahem cucurbitacinu, což potvrdili i odborníci z Toxikologického informačního střediska VFN Praha s tím, že nikdy nešlo o tak závažnou otravu,“ prozradil vedoucí lékař JIP.

zdroj: idnes.cz, dnes24.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/auntmasako