Potraviny budoucnosti: Za 50 let nás čeká mléko bez krav

Spojené království předpovídá, že do roku 2070 bude na této planetě téměř 11 miliard lidí. Mezitím v roce 2023 mnoho z nich už nemá dost jídla a další trpí podvýživou. Co lze udělat pro zajištění přiměřené výživy pro každého?

Přehled podvýživy

Podvýživa, nerovnováha v energii potřebné k udržení lidského těla souvisí s 45 procenty úmrtí dětí mladších než 5 let. Jeden z devíti lidí po celém světě trpí hladem. Bohužel, najít prostřední cestu mezi příliš mnoho a málo, není v naší bezprostřední budoucnosti.

Jídlo z tiskárny

3D tiskárny již ve zdravotnictví zpracovávají malé zázraky (vlastní protézy, syntetická kůže pro léčbu těžkých popálenin atd.). Jídlo není pozadu – je již možné vytisknout pár „jídel“ s minimem přípravy. Není překvapením, že NASA již několik let pracuje na tom, jak plně využít této technologie šetřící čas a prostor pro budoucí mise na Mars.

Maso in vitro

První hamburger připravený z masa pěstovaného v laboratoři byl sněden v Londýně v roce 2013. Kolik stál? Odhaduje se, že 330 000 $ (7 111 000 kč). Cena jasně odráží náklady na výzkum. Dnes, díky pokroku v kultivaci syntetických svalových buněk, jsou tyto náklady mnohem nižší. Je možné, že během několika let budeme moci pěstovat maso a už nebudeme muset zabíjet zvířata. Tato technologie by také mohla vést k významnému snížení spotřeby energie (až o 96 procent méně vody), využití půdy (až 99 procent) a emisí skleníkových plynů (až o 96 procent). Chuť zůstává dokonalá, ale vědci pracují na vylepšeních.

Hmyz

Hmyz byl po desetiletí považován za jedno z nejlepších řešení v boji proti světovému hladu. Zatímco vzdělávací a marketingové úsilí zabere čas, produkty se začínají objevovat v našich místních obchodech s potravinami. Železo, zinek, vitamin B12… Produkující hmyz pro potraviny, snižuje spotřebu vody a energie.

Chované ryby

Lidé jedí ryby od nepaměti, ale nadměrný rybolov ohrožoval přežití několika druhů ryb. Podle jedné studie by lepší řízení hlavním komerčním rybolovem umožnilo do roku 2050 odlovit více ryb zlepšením obchodních praktik a stanovením limitů. Chov ryb, nejrychleji rostoucí technologie výroby potravin, má také mnoho výhod. Věděli jste, že 90% akvakultury se vyskytuje v rozvíjejících se zemích, kde jsou produkty zdrojem potravy i příjmu? Je to výhodné pro všechny. Globální produkce ryb ve skutečnosti v roce 2011 překročila produkci hovězího masa. Mohly by být ryby potravou budoucnosti?

Syntetické ryby

Možná je na čase posílit naše ryby. Experti NASA již znovu vytvořili rybí filety pomocí svalové tkáně a hovězího séra. Dnes společnosti jako New Wave Foods znovu vytvářejí krevety z červených řas. Za jak dlouho se dokáže připravit falešné sushi?

Rostliny

Hamburgery vyrobené z rostlin jsou velmi populární a mnoho z nich přináší výhody. „Jak výrobci pravdivě a zamyšleně sdělují, co vyrábějí – vysoce zpracované potraviny – spotřebitelům, kteří investují do svých misí, přesto pochybují o jídlech, s nimiž se lidé pohrávali?“ Podle studie Field Agent je popularita potravin na bázi rostlinných bílkovin zakořeněna v touze nepřijmout vegetariánskou stravu, ale pouze spotřebu masa. Téměř tři čtvrtiny masových omezovačů mají zdravotní problémy. Bude maso do roku 2069?

Řasy

Co obsahuje více vápníku než mléko, více draslíku než banán, více železa než hovězí maso, slanou chuť a (někdy) křupavou strukturu? Uhádli jste – řasy. Řasy by mohly pomoci vyřešit naše boje s podvýživou a přelidněním. Je to jen otázka integrace složky do naší každodenní rutiny.

Kompletní jídlo v pilulce?

Pozdravte nanofoody, jídla podávaná v kapslích. V sci-fi jsou již známým pojmem, a tak se stává, že jídla v práškové formě již existují. Pokud jde o pilulky na náhradu jídla, nikdo v roce 2019 není připraven pozvat své přátele na večeři s kapslemi a tablety, ale možná jednoho dne…

Mléko bez krav

Mléko sa rovná kráva, že? Ne nutně. Producenti jako Perfect Day v Kalifornii již několik let vytvářejí mléko z fermentovaných hovězích bílkovin bez krávy. Dnes je tato tekutina bohatá na proteiny vyrobená bez položení prstu na zvíře, prodávána hlavním výrobcům, kteří ji transformují do proteinových tyčinek, sušenek, majonézy, dětské výživy atd.

zdroj: BBCHdi.Global, Titulní obrázek: Pixabay.com/1195798