Aleister Crowley, přezdívaný Šelma 666, který vyvolával démony

Aleister Crowley byl kontroverzní postavou s výrazným vlivem na esoterické a okultní hnutí v 20. století. Crowley byl britský okultista, spisovatel a zakladatel náboženského hnutí nazvaného Thelema.

Crowley byl známý svými provokativními a kontroverzními názory, zahrnujícími magii, mystiku a nový náboženský systém Thelema. Jeho práce byly ovlivněny různými okultními tradicemi, včetně Hermetismu, Kabbaly a alchymie.

Crowley však měl ke křesťanství od dětství negativní vztah. Jeho otec zemřel, když mu bylo pouhých 12 let. Jako teenager se proti přísné výchově vzbouřil, což v rodině vyvolalo rozpory. Odmítal výuku náboženství nebo experimentoval s návykovými látkami.

Během studia anglické literatury na univerzitě v Cambridge začal používat jméno Aleister. Tam získal pověst vynikajícího hráče šachu. Jako student si však vyzkoušel i život, na který by jeho matka rozhodně nebyla pyšná. Kromě žen se v jeho posteli objevovali i muži, přestože homosexualita byla v té době v zemi považována za trestný čin.

Školu opustil v roce 1898, aniž by získal diplom. Pocházel z dobře situované rodiny, a tak mohl vést svobodný život, hodně cestovat a publikovat svá díla. Jeho básně byly plné erotiky a pornografie, a čím byl starší, tím odvážněji se k těmto tématům vyjadřoval.

Crowley se také věnoval horolezectví a trénoval na skalách ve Velké Británii. Zúčastnil se několika expedic na K2 a Kančendžungu, druhou a třetí nejvyšší horu světa. Během expedice na K2 se mu podařilo dosáhnout výšky 5670 m n. m. Expedici na Kančendžungu však postihla tragédie – čtyři horolezci zahynuli v lavině. Traduje se, že jim Crowley neporadil, kudy mají jít, a ignoroval je, když volali o pomoc.

Crowley podle svých slov vyzkoušel všechny známé okultní rituály. Například vyvolával démona Chorozona, údajného vládce chaosu v alžírské poušti, a rád se vracel do Afriky. Napsal Knihu zákona, báseň v próze, a tvrdil, že mu ji nadiktovala bytost jménem Aiwass. Hlavní myšlenkou knihy bylo: „Jediným zákonem budiž – dělej si, co chceš.“

Na Sicílii napsal dílo Deník drogového ďábla. Měl to být román, ale údajně vycházel z jeho osobních zkušeností. V roce 1923 byl vyhoštěn z Itálie. Důvodem bylo, že po seanci v Crowleyho domě zemřel na infekci jater muž, který podle jeho ženy musel vypít krev obětované kočky. Crowley se vrátil do Velké Británie.

Posledním spisovatelským počinem, který stojí za zmínku, je vydání Thothovy knihy. V tomto díle představil nový druh tarotových karet, Thoth, které navrhl ve spolupráci s výtvarnicí Friedou Harris.

Druhá žena v jeho životě byla Patricia MacAlpineová, která jim v roce 1937 porodila syna Randala. V době jeho narození bylo Crowleymu již 62 let. Okultista zemřel ve věku 72 let v Hastingsu v jižní Anglii na zápal plic.

Podle Patricie doprovázela smrt jejího partnera nadpřirozená znamení. Při Crowleyho odchodu prý v jinak klidné chvíli pocítila studený poryv větru a hřmění. Na pohřbu mu byl na jeho přání přečten úryvek z jeho vlastní knihy Hymnus na Pána.

Zajímavé je, že Beatles umístili Crowleyho podobiznu na obal svého alba. Kytarista skupiny Led Zeppelin Jimmy Page koupil dům, který dříve patřil Crowleymu nedaleko jezera Loch Ness ve Skotsku.

Přestože měl své příznivce a následovníky, byl také často považován za kontroverzní postavu kvůli svým životním zkušenostem a chování. Provozoval řadu sexuálních a magických rituálů, které narážely na tehdejší společenské normy a vedly k jeho vyhánění z některých zemí.

Je důležité si uvědomit, že hodnocení Aleistera Crowleyho závisí na pohledu každého jednotlivce. Někteří ho vidí jako vizionáře a průkopníka v oblasti mystiky a okultismu, zatímco jiní ho považují za provokatéra a kontroverzní osobnost. Jeho dílo a jeho vliv na okultní hnutí zůstávají studované a diskutované i v současnosti.

zdroj: diva.sk, britannica, redakce, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain, Během expedice na horu K2 v roce 1902