Bombastický objev archeologů ve světoznámém chrámu: podívejte se, co skrýval aztécký poklad

Archeologové objevili obětiny určené aztéckému císaři Ahuitzotlovi, který vládl v letech 1486-1502. Kromě lidských ostatků našli také obětovaného jaguára oblečeného jako válečník a nesoucího orla.

Pod chrámovými schody v Mexico City, které kněží položili před více než 520 lety, bylo nalezeno již mnoho skrytých pokladů. Nejnověji se o tyto objevy podělili archeologové. Podle nich jde o obětiny určené císaři Ahuitzotlovi, který vládl v letech 1486-1502. Uprostřed jedné z hrobek objevili záhadnou vybouleninu, která naznačuje, že se pod ní nachází něco pevného. Domnívají se, že by mohlo jít o císařovy zpopelněné ostatky. „Očekáváme velký objev,“ řekl vedoucí archeolog Leonardo Lopez Lujan.

Ostatky byly nalezeny na místě, které je dnes známé jako Templo Mayor, hlavní chrám domorodých Aztéků v jejich hlavním městě Tenochtitlánu. Přesné datum založení Tenochtitlánu Aztéky je nejasné, ale předpokládá se, že to bylo kolem roku 1325 n. l., a ve stejné době bylo postaveno i Templo Mayor. Kronikáři podrobně popsali pohřební obřady tří aztéckých královských bratrů, kteří vládli v letech 1469-1502.

Lujanův výzkumný tým začal před více než dvěma lety s vykopávkami kruhové rituální plošiny hned vedle schodů Templo Mayor. Kvůli pandemii koronaviru však museli svou práci pozastavit. Odborníci se domnívají, že aztéčtí kněží pečlivě ukládali obětiny do hrobů uprostřed vyvýšené plošiny při obřadu, kterého se pravděpodobně účastnily tisíce nadšených diváků. Ještě před pandemií se archeologům podařilo najít obětovaného jaguára oblečeného jako bojovník, s oštěpem, měděnými zvonky uvázanými kolem kotníků a vyřezávaným dřevěným diskem na zádech. Hrobka obsahovala také 180 kompletních korálových větví a 165 hvězdic.

Od obnovení prací na vykopávkách v Templo Mayor oznámili archeologové další objevy. Našli také dvě další hrobky, které budou otevřeny v nadcházejících týdnech. Objevili také lebky tuctu obětovaných dětí ve věku od jednoho do šesti let, které pocházejí z doby před několika desítkami let, ale jsou rovněž spojovány s Huitzilopochtli. Co se týče odhalení urny s Ahuitzotlovými zpopelněnými ostatky, bude třeba ještě nejméně rok kopat.

zdroj: express.co.uk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Anatoly777