Byl schválen prodej první antikoncepční pilulky pro ženy dostupné bez lékařského předpisu

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek schválil prodej první antikoncepční pilulky volně prodejné v USA.

Pilulka s názvem Opill se má užívat jednou denně. Podle jejího výrobce, irské společnosti Perrigo, by se měla ve Spojených státech začít prodávat počátkem roku 2024. Tato hormonální antikoncepce pro ženy bude v USA dostupná volně, a tedy bez lékařského předpisu v lékárnách, obchodech s potravinami, supermarketech a na internetu, a to bez jakéhokoli věkového omezení.

Problémy, se kterými se ženy mohou potýkat, se týkají například placení za návštěvu lékaře, získání volna v práci nebo nalezení někoho, kdo by jim potomka pohlídal. Společnost Perrigo tvrdí, že pilulka Opill by mohla představovat novou antikoncepční možnost pro přibližně 15 milionů amerických žen, které v současné době buď neužívají žádnou formu antikoncepce, nebo se spoléhají na méně účinné metody, jako jsou kondomy. Toto číslo představuje až pětinu žen v plodném věku v USA, dodává agentura AP.

Kolik žen si pilulku skutečně pořídí, však bude záviset také na její ceně, kterou společnost Perrigo plánuje oznámit ještě letos.

zdroj: Najmama.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/StockSnap