Signály dětí, které dospělí nechápou aneb pokusy dětí přechytračit své rodiče

Děti své rodiče mohou někdy podvádět a lhát jim – zkrátka se na ně snažit vyzrát. A rodiče na to vůbec nemusí přijít. Děti totiž dávají najevo své nálady a názory velmi specifickými signály, ať už je to situace, kdy jim něco nechutná, jsou uraženi chováním rodičů, nebo se jim nedaří ve škole. Proto by mohlo být zajímavé říci si něco o těch nejdůležitějších signálech, o kterých by rodiče měli rozhodně vědět.

„Dobře“ nemusí být vždy dobře

Začněme třeba věčným tématem školy. Všechny děti chodí do školy, ale ne všem se v ní daří dobře. Běžná otázka všech rodičů: „Jak bylo dnes ve škole?“ může končit několika typy odpovědí. Rodiče by měli zbystřit už u nejčastější odpovědi: „Dobře.“ Ta samozřejmě nemusí být ani zdaleka pravdivá. Například když dítě dostane špatnou známku, tak tato odpověď může znamenat, že dítě dostalo špatnou známku a teď jen čeká, než si jí opraví. Teprve potom rodičům opatrně naznačí, co mu z daného předmětu vychází. Pokud se dítěti dařilo opravdu dobře, většinou pyšně a detailně poví, co se mu povedlo. Některé děti rodičům nesdělují ani polovinu toho, co se ve škole odehrává a to platí i pro volnočasové aktivity. Rodiče by proto měli prohnat odpovědi „teenage“ slovníkem a vyhodnotit pravý význam typických odpovědí. 

Zpátky k jednoduché odpovědi: „Dobře.“ = Dnes to nestálo fakt za nic, učitelka si na mě zasedla, neměl jsem úkol a ten test z matematiky taky nic moc.

– „Mám hodně úkolů, musím se učit“ = Neotravujte mě s domácími pracemi, chci si zahrát na mobilu. Dnes ode mě rozhodně nečekejte žádnou pomoc.

– Odpověď na otázku: „Jak ti dopadl ten test?“ – „Celkem v pohodě.“  = Tedy to byl děs, snad jediné políčko, které jsem vyplnil správně, bylo moje jméno. Už jsem dostal snad všechny špatné známky, ale už teď s jistotou vím, že tohle bude ještě horší.

Velmi často používaným trikem je také sdělení dítěte, že má dnes spoustu těžkých úkolů a rozhodně nemá čas na nic jiného. Ve skutečnosti má jen pár lehkých úkolů a zbytek času klidně hraje na mobilu, nebo počítači. Proto by je rodiče měli kontrolovat. Ale pozor, rodiče by neměli příliš zasahovat do soukromí. Takže vzít dítěti mobil a začít číst jejich zprávy je rozhodně až příliš.

Zdroj: scholastic.com Náhledový obrázek: freestocks.org z Pexels