Čapí táta přišel v obci Mladé Buky o družku. Sledujte online přenos, jak se jim nyní daří

Tento příběh snad bude mít šťastný konec. I když mláďata přišla o svou matku, starost o ně převzal jejich otec i místní lidé. Jak se malým čápům nyní daří?

Smutný příběh matky

V citlivém období pro mláďata, kdy je matka zahřívá a otec jim nosí potravu, postihla čapí rodinu tragédie. Jejich matka totiž podle záchranné stanice v Jaroměři uhořela na sloupu vysokého napětí. Bylo jasné, že osud malých čápat je velmi pohnutý. Zatímco táta jim měl nosit krmení, máma měla malé ptačí mláďata zahřívat. Bylo jisté, že nepřežijí.

Adopce, nebo zůstat s tátou?

Nabízely se proto dvě možnosti, jak mláďata zachránit. První z nich bylo odebrat je a vykrmit je v záchranné stanici. Mláďata by si později adoptovaly jiné čapí páry. Takto by ale zvířata mohla ztratit svou plachost a být v budoucnu odkázána na lidskou pomoc.

Třikrát denně po žebříku

Proto se záchranná stanice rozhodla ponechat čápata na místě a ze začátku funkci druhého rodiče suplovat přinášením potravy. Na hnízdo tak třikrát denně šplhají lidé z obce, především pan Havran. Místní také shánějí vhodné krmení, například čerstvé rybky z nedalekého rybníka.

Živá kamera

O tom, jak se malým čapím nezbedům daří zrovna nyní, se můžete přesvědčit sami. Na čapím hnízdě je nainstalována kamera, která snímá denní režim rostoucích mláďat. Pod videem je také uveden transparentní účet, kde mohou lidé přispívat na péči.

Pod videem se také dozvíte, že je možno jako rybář přispět rybičkami, je zajištěna káď se vzduchováním. Krmení od začátku června probíhá již pouze dvakrát denně, a to v šest ráno a v šest odpoledne. Můžete se tak sami podívat, jak drobečkům chutná. Pouze v deštivých dnech se krmit nesmí.

Zdroj: Záchranná stanice v Jaroměři, YouTube kanál SATAN s.r.o.  Náhledová fotografie: gettyimages