Čas na úpravu zdravého domácího rozpočtu: Již jste si ho aktualizovali?

Současný pohled na naše bankovní konto může být tvrdým nárazem reality. Možná nastává chvíle k nastavení nových pravidel pro zdravé rodinné finance. Nejlepší je tento krok udělat na začátku nového roku, ale se současnými rostoucími cenami prakticky všeho je dobré náš finanční přehled poopravit či zcela nově vytvořit právě nyní.

Vytvořte si přehled výdajů

Příčinou potíží je většinou absence jakéhokoliv finančního plánu. Přehled o tom, kolik jsme v daném období utratili lze snadno ztratit. Nejprve si tedy sepište výdaje a příjmy za poslední rok a poté podle dostupných informací alespoň trochu reálně odhadněte, jak se obojí bude vyvíjet následující rok či zbytek turbulentního roku.

Podle serveru Money Fit je jedno, zda plán příjmů a výdajů budete mít na papíře, nebo v chytré aplikaci v mobilu. Je ale nutné, aby odpovídal pohybu financí v daném období. To je základ zdravých financí.

Střádání do kasičky či do banky je nyní složitější,. Fotka od  Tumisu, please consider ☕ Thank you! z Pixabay

Srovnejte nabídky na trhu

Rodinné výdaje se většinou skládají z několika fixních měsíčních plateb – za bydlení, energie a několik dalších. Jednou za čas se vyplatí zkontrolovat, jestli není na trhu výhodnější nabídka pro každou platbu. Používání internetových srovnávačů se výrazně rozšířilo, a tento proces se tak velmi zjednodušil.

Plaťte včas

Když platíte účty pozdě, mohou vám nabíhat pokuty a penále. Pečlivé plánování měsíčního rozpočtu pomůže i v dodržování včasnosti plateb. Vyhnete se totiž situaci, kdy byste chtěli zaplatit, ale nemáte na účtu potřebné finance.

Smysluplné půjčky se nebojte

Ne každý nedostatek peněz se vyplatí financovat půjčkou, ale jedná-li se například o nákladnější studium dětí, může být vhodným řešením. Web Money Fit doporučuje: pokud již půjčku splácíte, rozhodně si prověřte, jestli není možné ji refinancovat nebo sloučit více půjček do jedné levnější.

Možné je také sloučení půjček rodinných příslušníků, ať se už jedná o bankovní či nebankovní půjčky, splátky kontokorentů nebo různých karet. Sloučení může domácímu rozpočtu ročně ulevit a o začnou částku.

Zdroj: www.moneyfit.org. Náhledová fotografie: Steve Buissinne z Pixabay