Leonardo da Vinci měl znát datum konce světa: Schoval ho do svého obrazu

Podle vatikánské výzkumnice ukryl legendární polyhistor Leonardo da Vinci datum apokalypsy do svého obrazu Poslední večeře.

Podle různých bulvárních zpráv slavný malíř 15. století Leonardo da Vinci předpověděl konec světa a klíč k přesnému datu ukryl ve svém obraze Poslední večeře. „Da Vinciho kód existuje, není to ten, který zpopularizoval Dan Brown,“ řekla vatikánská výzkumnice Sforza Galitziová, která s tímto tvrzením přišela v roce 2010. Galitziová, která studovala da Vinciho rukopisy na Kalifornské univerzitě, tvrdila, že polyhistor předpověděl konec světa na datum 21. března 4006.

Podle serveru ScienceInfo.net dospěla Galatziová ke svému závěru po prostudování tapiserie Poslední večeře, která vznikla na základě da Vinciho skic, jež daroval Ludvíku XIII. Na jiném místě Galitziová uvedla, že v okně nad Kristem jsou skryté stopy, ale kromě toho není mnoho detailů, které by se daly analyzovat. Ke konci svého života však da Vinci projevil fascinaci apokalyptickými událostmi a nakreslil řadu kataklyzmatických výjevů. Ty zobrazují ohně pršící z nebe a vroucí moře, zatímco doprovodné poznámky hovoří o výskytu mraků.

„Během posledních let svého života Leonardo ve svých kresbách a spisech opakovaně zpracovával téma kataklyzmatické bouře, která zachvátila zemi,“ vysvětlili zástupci Royal Collection Trust na svých webových stránkách. „Tuto posedlost smrtí a zkázou lze považovat za hluboce osobní vyjádření umělce, který se blížil ke konci – umělce, který viděl některé ze svých největších výtvorů nedokončené nebo zničené a který měl hluboký smysl pro pomíjivost všeho, dokonce i samotné země,“ dodali.

zdroj: Roayal Collection Trust, Scienceinfo.net, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain