Co se skrývalo kilometry pod povrchem země? Sovětský svaz dvacet let vrtal díru do pekla

Na poloostrov Kola, který se nachází za polárním kruhem v Rusku, dnes zavítá jen málokdo.

Před dvaceti lety tam však probíhal poměrně aktivní průmyslový ruch. V roce 1970 tam Sověti začali vrtat díru s ambicí dosáhnout až na samou hranici zemské kůry. Přestože jim jejich plán nevyšel podle představ, dodnes se jedná o nejhlubší vrt, jaký byl kdy vyvrtán. S tak hlubokou dírou se lidstvo ještě nikdy nesetkalo, a proto v mnohých vyvolává ty nejtemnější představy. Někteří dokonce přísahali, že z ní vychází výkřiky mrtvých duší.

Projekt, který dostal název Kola Superdeep Borehole, měl zažít hloubku až 15 tisíc metrů. Zpočátku se někteří obávali, že tak hluboký vrt může způsobit vážné otřesy a zemětřesení, ale nic z toho se nakonec nenaplnilo. V projektu byla použita upravená vrtná souprava, která se používala k vrtání ropných vrtů.

První významný milník přišel v roce 1979, kdy se Sovětům podařilo dosáhnout hranice 9,5 kilometru, v roce 1982 více než 11,5 kilometru a o rok později již překonali hranici 12 tisíc metrů. Tehdy vrtání zastavili a šli slavit.

Úplně poslední poslední vrt byl vyvrtán v roce 1989 a dosáhl hloubky 12 262 metrů. Přestože měli zpočátku mnohem ambicióznější plány, v následujících letech neměli na pokračování průzkumu prostředky.
Mnoho vědců bylo překvapeno teplotou v této hloubce. Zatímco většina z nich předpokládala, že v hloubce 12 kilometrů bude teplota kolem 100 stupňů Celsia, ve skutečnosti zde bylo naměřeno téměř dvakrát tolik – 180 stupňů. S tím souvisely i technické problémy, protože jejich vybavení a nástroje se deformovaly. Hustota horniny byla poměrně plastická, což jim práci ještě více ztěžovalo. Souhra okolností způsobila, že v další práci nepokračovali.

zdroj: Cumil.tv, Titulní obrázek: Instagram