Zdravotní potíže, které nám mohou přinést ochranné roušky a respirátory

Už od letošního března je rouška, respirátor nebo jakákoliv pokrývka nosu a úst naším každodenním doplňkem. Pravdou je, že spoustu lidí z toho opravdu dokáže udělat sladěný módní kousek, ale většině z nás to život značně omezuje. Opravdu nás před virem dokáže ochránit? To je otázka spíše pro experty a znalce. Dnes bude řeč spíše o tom, jaké zdravotní potíže může rouška přinést. Nicméně nenechte se vystrašit, roušky mají hlavně pozitivní vliv a jejich nošení na určitých místech je žádoucí.

1. Zhoršené dýchání

Roušky mohou dělat problém nejen astmatikům, ale i ostatním zdravým lidem. Správné dýchaní je jedním z nejdůležitějších procesů lidského těla. Rouška ale správnému dýchání zabraňuje, nejen proto, že nemáme prostor se dostatečně nadechnout a vydechnout. To vede k obtížnému dýchání které způsobuje točení hlavy, pocitu na omdlení, ale co hůř, ubírá nám i na přirozeném posilování středu našeho těla a na síle našeho imunitního systému. 

Pokud se tedy procházíte po lese, nebo jdete sami po ulici, je dobré si roušku sundat a nadýchat se čerstvého vzduchu. 

2. Citlivost vašich uší

Roušky na gumičku je lepší používat pouze na krátkou dobu – to znamená po cestě v dopravním prostředku nebo třeba na nákup. Do práce, do školy a obecně na delší časové úseky se více hodí rouška, která se dá zavázat přes hlavu. Za ušima je spoustu nervových zakončení a bodů. které ovlivňují chod a chování celého těla. Nemluvě o malých dětech, kterým se chrupavka u ucha teprve vyvíjí, těm se nedoporučuje nosit roušky na gumičku. 

Fotografie od August de Richelieu z Pexels

3. Bolesti hlavy a krku

Jestli jste ještě nikdy nezažili pořádnou migrénu, nechceme vás strašit, ale v současné době je to více pravděpodobné než kdy jindy. Pro ty, kteří musí kvůli práci nebo z jiných důvodů celý den nosit roušku platí, že je dost možná nemine bolest v oblasti šíje, uší, záhlaví a také bolest hlavy.

Kromě roušek existují i různé štíty, které omezují pro změnu vaše oči. Těžce pak s takovým štítem předkloníte hlavu a zapojujete úplně jiné svaly než je běžné.

Pokud nenosíte roušku nebo respirátor napevno přilnutý k vašemu obličeji, je to skoro jako byste ho ani neměli. Snižuje to potom jeho účinnost.

Roušky tedy noste v případech, kdy je to nezbytné. Dávejte si pozor, abyste je měli správně nasazené a přilnuté k obličeji a nesnižovali tak jejich účinnost. V případech, kdy nejsou ochranné prostředky potřeba, využijte čerstvý vzduch a posilte vaši imunitu. Zlepšíte tak vaše zdraví a to je to hlavní!

Zdroj: eatthis.com, Náhledová fotografie: Anna Shvets z Pexels