Děsivá zpověď pacientů s opičími neštovicemi: Brečel jsem bolestí, to je nejhorší část nemoci

Podle posledního sčítání Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo zaznamenáno 2323 případů, zatímco na konci června jich bylo jen 201. Odborníci však varují, že skutečná čísla jsou mnohem vyšší. Nemoc postihuje především homosexuální a bisexuální muže. Tato skupina obyvatel se proto oprávněně obává.

„Myslela jsem, že zemřu. Nepřála bych to ani svému nejhoršímu nepříteli,“ uvedla v rozhovoru pro Yahoo mladá žena, která se touto nemocí nakazila a přála si zůstat v anonymitě. „Takovou bolest jsem ještě nikdy necítil. Už to nikdy nechci zažít,“ řekl Fernando (48), Newyorčan, který také prodělal opičí neštovice. „Vředy jsou zdaleka nejhorší. Hlavně to, co mám na jazyku, mě strašně bolí,“ řekl další muž (36) z Brooklynu. „Bylo to vyčerpávající,“ říká Matthew Cancel (27), publicista z New Yorku , který se 16. července na Instagramu v sekci příběhy podělil o svou zkušenost s nákazou opičími neštovicemi.

Abstraktní prezentace viru opičích neštovic. Fotka od Alexandra_Koch z Pixabay

Žádosti o pomoc

Okamžitě ho zaplavily zprávy od lidí, kteří zoufale hledali informace a podporu. „Lidé mi píší, jestli jim mohu stanovit diagnózu nebo poradit, co mají dělat. Žádají mě, abych podrobně popsal průběh své nemoci,“ dodává Cancel, kterého šokují reakce na jeho příspěvek. Začal se cítit špatně, když mu začaly otékat lymfatické uzliny, měl bolesti hlavy a byl neustále unavený. Stalo se to 10. července, krátce po festivalu Pride v New Yorku, ale není si jistý, jak onemocněl.

New York na špici (strachu)

Myslím, že nejen v New Yorku panuje chaos kvůli opičím neštovicím. CDC i lidé jsou znepokojeni. Všichni se obávají viru,“ řekl Matthew. V New Yorku, epicentru epidemie, tento týden překročila hranice 650 nových případů, ale zdravotníci se obávají, že jich je mnohem více. Podle CDC patří opičí neštovice do stejné rodiny virů (variola), které způsobují pravé neštovice. Epidemiolog Don Des Jarlais z NYU School of Global Public Health upozorňuje, že se nejedná o pohlavně přenosnou nemoc. „Obvykle se jedná o nemoci přenášené pouze pohlavním stykem. V tomto případě tomu tak není. Přenáší se především kontaktem kůže na kůži, včetně sexu.“ Většina postižených jsou však homosexuální a bisexuální muži.

Zdroje: www.yahoo.com, www.topky.sk. Titulní obrázek: Gerald z Pixabay: Abstraktní prezentace viru opičích neštovic