Jak se žije bez lepku. Komu bezlepková dieta pomůže a komu ne?

bezlepkové pomazánky

Mnozí lidé se vyhýbají lepku s cílem zhubnout a mít více energie. Jiní se vyhýbají lepku, protože musí. Bezlepkový život však není žádná procházka růžovým sadem. Lidé, kteří jsou nuceni držet bezlepkovou dietu, by si ho rozhodně nevybrali.

Co je lepek a kdo musí držet bezlepkovou dietu

Lepek (gluten) patří mezi bílkoviny. Jedná se o složeninu dvou bílkovin. Obvykle gluteninu a další bílkoviny.  Lepek u některých lidí způsobuje autoimunitní reakci organismu, která poškozuje sliznici tenkého střeva.

K doživotnímu držení bezlepkové diety jsou odsouzeni nejen celiaci. Tito jedinci trpí chronickým autoimunitním onemocněním, jimž konzumace lepku způsobuje atrofii (vyhlazení) klků sliznice tenkého střeva. Bezlepková dieta je povinná i pro alergiky na pšeničné bílkoviny a jedince s nesnášenlivostí lepku.

Vynechat pšenici nestačí

Když se řekne bezlepková dieta, mnozí lidé si myslí, že stačí pouze nejíst pšenici a výrobky z ní. Lidé, kteří musí držet bezlepkovou dietu, se musí vyhnout také žitu, ječmeni a běžnému ovsu. Smějí konzumovat pouze speciálně vyrobený oves s označením „bez lepku“. Pokud držíte bezlepkovou dietu, zapomeňte na pivo. To je totiž vyrobeno z ječmenného sladu.

Lepek se skrývá i v potravinách, kde bychom ho nehledali, například v jogurtech, sýrech. Je proto třeba pečlivě číst složení výrobků na obalu, pokud není výrobek označen, že je bezlepkový. Kromě označení „bezlepkový“ se používá přeškrtnutý klas nebo „gluten-free“, „sans gluten“.

Strava u bezlepkové diety by měla být co nejvíce čerstvá a zdravá.

označení bezlepkového výrobku

Co se smí jíst u bezlepkové diety

U bezlepkové diety jsou povolené pouze přirozeně bezlepkové potraviny a potraviny označené jako bezlepkové. Mezi přirozeně bezlepkové potraviny patří ovoce, zelenina, maso, ryby, vejce, rýže, kukuřice, pohanka, čirok, quinoa, amarant, jáhly, brambory, luštěniny, med, cukr.

Na co je třeba si dávat u bezlepkové diety pozor

Bezlepková dieta je celoživotní výzva. Je třeba myslet neustále nejen na to, zda daná potravina, kterou se rozhodneme sníst, obsahuje lepek, či nikoli. Nestačí pouze sledovat složení výrobků na obalu v ochodech nebo na internetu při nakupování potravin v e-shopech.

Bezlepková dieta vyžaduje neustálé plánování. S jídlem se setkáme na cestách, na koupalištích, při posezení s přáteli, v práci, ve škole a samozřejmě také v restauraci a na dovolené. Pro zdravé lidi to nepředstavuje žádný problém. To však neplatí pro lidi, kteří musí držet bezlepkovou dietu.

bezlepkové instantní kaše

U bezlepkové diety budete stále vařit. Bezlepková dieta vyžaduje také neustálou připravenost, spočívající v nutnosti mít vždy po ruce bezlepkové jídlo. Pokud vaše dítě musí držet bezlepkovou dietu, je třeba mu vařit obědy a domluvit ve školní kuchyni, aby mu je ohřívali. Při vaření si navíc musíte neustále dávat pozor na to, aby bezlepkové jídlo nepřišlo do styku s lepkem.

Bezlepková dieta navíc představuje finanční zátěž, což je pro mnohé lidi další výzvou. Naštěstí je tu pomoc v podobě pacientských organizací. Tyto organizace mimo jiné pořádají různé přednášky. Jednou z nich byl soubor přednášek na 17. Fóru celiaků – Gluten Free Prague Expo 2022. Nechyběla ani prodejní výstava výrobců bezlepkových potravin.

Pomůže vám bezlepková dieta zhubnout?

Lepek nemá žádný vliv na tělesnou hmotnost. U bezlepkové diety můžete zhubnout i přibrat, záleží na tom, co si dáte na talíř. Sledovat, zda nějaká potravina obsahuje lepek nebo ne, nemá význam. Mnohem prospěšnější je sledovat glykemický index jednotlivých potravin, který určuje rychlost vzestupu hladiny glukózy v krvi. To vám pomůže zhubnout. Někteří lidé tvrdí, že se při bezlepkové dietě cítí lépe. Příčinou je nadbytek lepku v jejich stravě. Je dobré pšenici částečně nahradit bezlepkovými potravinami, to však neznamená nutnost držet bezlepkovou dietu. Ta pomáhá pouze těm, kteří ji musí držet.

Jedinou její výhodou pro každého z nás je to, že musíme myslet na to, co jíme. Rozhodně se nám nestane, že bychom při sledování televize nebo videa bezmyšlenkovitě snědli balení tyčinek, chipsů či jiných pochutin.

Bezlepkové mlsání – pohankové řezy a červená řepa

Na přípravu této bezlepkové pochoutky budeme potřebovat 200 g pohankové mouky, 6 g kypřícího prášku do pečiva, 50 ml oleje, 1 vejce, 200 g vařené červené řepy, 150 g tvarohu, 60 g rozinek.

Uvaříme červenou řepu a nastrouháme ji na hrubší kousky. Smícháme ji s ostatními ingrediencemi a dáme péci do vyhřáté trouby. Při 170°C pečeme zhruba 40 minut.

Zdroj fotografií: Evžena Janovská