Dobré nápady, jak využít použitý čajový sáček

Podzim je tu. S tím již nic neuděláme. Tyto dny jsou ale jako stvořené k popíjení čaje.Sypaný nebo sáčkovaný. U tohto druhého nám zbydou sáčky. Ty putují nejčastěji do odpadkového koše, v lepším případě do kompostu. Použitý čajový sáček ale není nutné hned vyhazovat. Podívejme se, na co vše možno využít sáčky s čajem.

Čaj pro krásu i naše tělo

Kdo by neznal zklidňující účinek čaje na oteklé bolavé oči. Stačí spařený čajový sáček vychladit a na deset minut přiložit k unaveným očím. Na obklad se hodí také heřmánek.

Čaj ale může přinést výraznou úlevu i naší pokožce. Studené vlhké čajové sáčky stačí přiložit na hmyzí štípnutí, drobnou popáleninu nebo ranku.

Kromě obkladů se ale můžete několik čajových sáčků použít místo obvyklé soli do koupele a dopřát „čajovou lázeň“ celému tělu. Čaj pokožku zjemní a hydratuje.

Čajové koupele velmi ocení vaše nohy. Lázeň končetiny zregeneruje a také pomůže zbavit nepříjemného zápachu. 

Postačí nám k tomu miska s několika použitými čajovými sáčky umístěná v chladničce. Díky tomu absorbuje během pár dní nepříjemné pachy. Umytí nebo otření rukou spařenými lístky zeleného čaje jim pomůže zbavit se pachů ze silně aromatických potravin jako je česnek, cibule nebo ryby.

Čajem možno vyčistit zamaštěné nádobí. Stačí ho přes noc nechat ve dřezu s teplou vodou a několika sáčky použitého čaje.

Někdo čajové sáčky používá i na běžný úklid. Dřevěné podlahy a nábytek, kterým dodá lesk. Stačí do čtyř litrů vody přidat 6-10 dvakrát spařených čajových sáčků. Chlazený čaj dodá lesk i oknům a zrcadlům. 

Čaj v zahradnictví

Spařený čaj může být  také hnojivem pro doma i venku pěstované květiny. Bohatý na dusík je zejména zelený čaj. Použité čajové sáčky můžete například jednoduše položit na půdu kolem rostlin nebo je ukrýt pod slabou vrstvu půdy v blízkosti rostliny. Látky se z nich uvolní zejména ve chvíli, kdy přes ně budeme rostlinu zalévat. Čajový sáček je v tomto případě vhodné po týdnu vyndat a vyměnit.

zdroj: Redakce, Štefan Čambal, Titulní obrázek: Pixabay.com/nils-art