Král Karel III. si Dianu nikdy nechtěl vzít a před svatbou se zhroutil

29. července 1981 si 750 milionů lidí z celého světa naladilo „svatbu století“ jako přímou linku na tehdejší britský trůn. Princ Charles se ženil s lady Dianou Spencerovou. Téměř vše bylo napsáno o slavném královském páru, jehož milostný příběh skončil tragédií.

Dlouho předtím, než se manželství Charlese a Diany na veřejnosti zhroutilo, již v noci před svatbou probublávaly navenek pochybnosti a zoufalství.

Diana byla vybrána jako dokonalá nevěsta

Charles a Diana se poprvé setkali v roce 1977, když bylo Dianě pouhých 16 let. V té době Charles chodil s její starší sestrou Lady Sarah. Sarah byla poslední z řady dalších přítelkyň, které měl Charles během 70. let, ale žádná z nich se nevyrovnala Camille Shandové. Charles a Camilla spolu chodili v letech 1970 až 1973 a rozešli se, protože Camilla postrádala aristokratický status potřebný pro budoucí manželku prince.

Diana pocházela ze známé rodiny, byla náležitě vzdělaná a měla dobré rodiče – to vše musel budoucí král zvážit, než si vybral nevěstu. Charles a Diana se zasnoubili v únoru 1981, i když spolu strávili čas pouze 13krát. Diana si vybrala úžasný velký zásnubní prsten s 12karátovým modrým cejlonským safírem obklopeným 14 solitérními diamanty zasazenými do 18karátového bílého zlata. Prsten nyní nosí Catherine, princezna z Walesu, manželka nejstaršího syna Charlese a Diany, prince Williama.

Rok 1985 – princ Charles a Diana na návštěvě u amerického prezidenta Reagana a jeho ženy Nancy ve Žluté oválné pracovně Bílého domu. Fotka od Series: Reagan White House Photographs / Wikimedia Commons

Charles měl před svatbou vážné pochybnosti

Navzdory několika drobným zádrhelům, jako byl parfém rozlitý na Dianiných svatebních šatech a několik drobných chyb ve slibu, měli Charles a Diana zdánlivě tu nejdokonalejší, pohádkovou svatbu. Jenže za kamerami a zavřenými dveřmi už se jejich vztah rozpadal…

Spisovatelka Penny Junorová je autorkou několika knih o britské královské rodině. Junorová odhalila překvapivý příběh o noci před svatbou Charlese a Diany v biografii o Camille. Podle knihy se princ Charles zhroutil, když pozoroval velké davy lidí shromažďujících se podél ulice Mall (v obvodu Westminster, jež vede od Buckinghamského paláce – pozn.)) v očekávání velkého dne, který byl před ním.

V další knize Prince Charles: The Passions and Paradoxes of an Improbable Life , autorka Sally Bedell Smithová tvrdí to samé. Smithová píše, že Charles byl tak rozpolcený vztahem k Dianě a své bývalé přítelkyni Camille , že noc před svatbou „plakal“.

Náhledová fotografie: Patrick McKleinschuss / Wikimedia Commons