Dřevěné nádobí známé od dob faraonů: Jak na mastné vařečky, co jsou cítit jídlem? Jak na prkénko s prasklinami?

Naše babičky a zřejmě všechny jejich babičky nedaly dopustit na klasickou dřevěnou vařečku (a my se k ní chytře opět vracíme), ale také věděly, že se s ní musí umět zacházet, aby sloužila a co nejdéle vydržela v dobrém stavu. A nejen ona, ale i další dřevěné nádobí používané v kuchyni.

Slouží nepřetržitě od dob faraonů

Dřevěné nádobí pochází ze starověkého Egypta a je stále jedním z nejběžnějších nástrojů, které se dnes v kuchyni nacházejí. Dřevo je skvělý materiál, se kterým se vaří z různých důvodů, a se správnou péčí o dřevěné náčiní a krájecí desky vydrží desetiletí.

Chytrý comeback dřeva

Po mnoha letech nových materiálů, jako je silikon, které dominují na trhu kuchyňských nástrojů, se dřevo vrací díky své nadčasové funkčnosti. Vařečky vám nepoškrábou hrnce a pánve a dřevo nebude vyluhovat chemikálie nebo chemicky reagovat s horkým jídlem.

Mytí jenom ve dřezu

Dřevěné nádobí zásadně nepatří do myčky. Dlouhý pobyt v horké vodě a páře může způsobit vážné defekty, jako jsou změny povrchu, zprohýbání, zkroucení nebo praskliny. Navíc tak zbavujete dřevo oleje či nátěrů, kterými je od výrobce ošetřeno. Nádobí vždy raději pečlivě omyjte jarem, teplou vodou a důkladně opláchněte. Nemáčejte ho ale ve vodě příliš dlouho, aby zbytečně nenasáklo vlhkost.

Pořádně vyschnout, ale ne příliš a moc rychle

Po umytí nezapomeňte nechat nádobí vždy dobře vyschnout. U prkének, válů a desek je lepší, když je opřete o boční stěnu a necháte stát, aby se voda rychleji odpařila a nedošlo ke zkroucení. Naběračky či obracečky je vhodnější pověsit na háček. Nikdy nepokládejte nádobí na radiátor, ani nedávejte do vyhřáté trouby. Stejně tak nepatří tyto dřevěné výrobky ani do mikrovlnné trouby. Intenzivní teplo může nádobí nenávratně poškodit.

Olej jako ochrana i bariéra

Jednou za pár týdnů potřete dřevěné nádobí jedlým rostlinným olejem. Jednak tím zabráníte pronikání bakterií z jídla do struktury dřeva, a jednak podstatně prodloužíte jeho životnost. Stačí na nádobí kápnout jen pár kapek a ubrouskem rozetřít důkladně do všech míst.

Vařečky

  • Než vařečku ponoříte do hrnce, namočte ji, nenasákne do sebe následně tolik tekutiny a odolá i pachům.
  • Když vařečku přece jen neuchráníte před tukem nebo se vám bude zdát, že je příliš cítit jídlem, povařte ji v horké vodě. Pak ji celou důkladně vydrhněte drátěnkou nebo drsnou stranou houbičky na nádobí. Opláchněte studenou vodou a nechte vyschnout. Nepokládejte ji na kamna či topení, přílišné vedro by ji zkroutilo.

Mísy a talíře

  • Dřevěné mísy vypadají efektně, ale nedávejte je do myčky, protože je ničí saponát. Před prvním použitím vytřete vnitřek troškou stolního oleje. Po jídle je umyjte teplou vodou, až vyschnou, opět jim dopřejte olej. Dejte ho pár kapek na papírovou utěrku a vnitřek mísy s ním vytřete.
  • Na dřevěných miskách a talířích, které dávají krásně vyniknout historii dřeva v podobě letokruhů, se nemusíte bát podávat horké pokrmy, jako jsou například polévky či omáčky. S tím si dřevo poradí. Pokud je však používáte na ovoce či zeleninu, dbejte na to, aby potraviny na nich položené nepodléhaly zkáze a nepustila se do nich plíseň. Ta by totiž mohla dřevo zničit. 

Prkénka

  • Když se na dřevěném prkénku objeví prasklinky, znamená to, že příliš vyschlo. Namočte utěrky do vody, důkladně vyždímejte a prkénko do ní zamotejte. Po pár hodinách dřevo nabobtná a praskliny se zatáhnou.
  • Pokud dřevěné prkénko zapáchá po krájení cibule, česneku či jiných aromatických potravinách, zkuste je umýt v teplé mýdlové vodě doplněné o lžičku jedlé sody. Podobnou službu vám prokáže i ocet, kterým nádobí potřete a poté opláchnete čistou vodou. Vhodná je i citronová šťáva a sůl, kterými prkénka a další kuchyňské pomocníky pořádně vydrhnete a poté opět opláchnete.

Zdroj: www.apartmenttherapy.com, https://milujemedrevo.cz. Náhledová fotografie: Gettyimages