Ať už se jedná o hotelový pokoj nebo nákupy, recenze uživatelů či spotřebitelů z velké míry rozhodují o pořízení služby či produktu. A není příjemné, když je hodnocení falešné. Podívejte se, jak lze odhalit falešné recenze.
Internetové recenze jsou v zásadě dobrá věc. Profitovat z nich může konkurence na trhu i koneční spotřebitelé. Stále častěji se však objevují falešné recenze, které narušují důvěru v systém, připomíná německý portál Merkur. Na pozvání portálu HolidayCheck, který se zabývá recenzemi a rezervacemi v cestovním ruchu, o tomto problému nedávno podrobně diskutovali odborníci z oblasti politiky, ochrany spotřebitele a obchodu. HolidayCheck se touto problematikou intenzivně zabývá již delší dobu a rád by přispěl ke zlepšení hodnocení nejen v cestovním ruchu.
Nadprůměrný vliv
Význam falešných recenzí je pro firmy i zákazníky velmi vysoký: podle Německého maloobchodního svazu (HDE) mají pro 61 % účastníků průzkumu recenze na internetu a názory přátel nebo rodiny větší vliv než reklama. Podle společnosti HolidayCheck se 71 % spotřebitelů při rozhodování o dovolené spoléhá na recenze jiných zákazníků o hotelech a ubytovacích zařízeních.
Rozpoznat nekalost
Falešné recenze tak nejenže kazí uživatelům plánovanou dovolenou, ale ovlivňují také společnosti, které kvůli vrácení zboží nebo stížnostem přicházejí o mnoho zákazníků a peněz. Jako protiopatření se portály snaží proti těmto falešným doporučením bojovat pomocí automatických a manuálních filtrů a s pomocí uživatelů. Zákazníci však mohou rozpoznat i falešné recenze.
Odhalte falešné recenze pomocí těchto tipů:
Následující body – zejména pokud kývnete na více z nich – mohou naznačovat, že se jedná o falešné recenze.
1. Velký počet recenzí v krátkém čase
Výrobek, který je na trhu teprve krátce a již získal poměrně málo recenzí, je podezřelý. Často si je prodejci sami „kupují“ a hodnotí výrobek kladně.
2. Pozor na reklamní jazyk
Recenze mohou rychle ukázat na podvrh. Pokud je ve formulaci mnoho superlativů nebo pozitivních přídavných jmen, připomíná recenze spíše reklamu než osobní názor. Zde se doporučuje opatrnost.
3. Duplicita textů
Podezřelé jsou také recenze, které znějí podobně nebo stejně. Často se používají stejné formulace nebo hesla, což činí recenzi nedůvěryhodnou. Dalším varovným signálem jsou okopírované titulky nebo jen mírně pozměněné texty.
4. Zkontrolujte profil hodnotitele
Informativní je také rychlý pohled na profil recenzenta. Zní název nedůvěryhodně? A jak je hodnocení formulováno?
5. Poměr velmi dobrých a velmi špatných hodnocení
V případě převážně špatného hodnocení je podezřelé, zda jsou ostatní zákazníci naprosto spokojeni. Dobrá kombinace známkování 2, 3, 4 nebo střední počet hvězdiček jsou realistické.

6. Doporučení konkurenčních produktů
Výrobky se však netlačí jen nahoru. Negativní recenze mohou být také falešné. V tomto případě je výslovně chválen konkurenční výrobek. Skuteční zákazníci by toto udělali jen zřídka.
7. Ignorujte neověřené kupující
V případě drahých nákupů je důležité věnovat pozornost ověření kupujícího. V tomto případě může kupujícího ověřit pouze samotný portál. To poskytuje záruku, že položka byla testována sama o sobě.
8. Třídění podle vlastních potřeb
Nejužitečnější je vyhledávání a třídění podle vlastních kritérií, například „nejnovější recenze“. Pokud je to možné, použijte filtr například podle věku recenzenta nebo podle doby pobytu.
9. ReviewMeta filtruje recenze Amazonu
Produkty Amazonu mají nyní vlastní filtr pro osobní kritéria. Na webu ReviewMeta zadáte příslušný odkaz na produkt Amazonu a případné falešné recenze se automaticky vyřadí. Tato nabídka je bohužel v současné době dostupná pouze pro recenze na Amazonu.
10. Tlačítko pro nahlášení falešných recenzí
Kromě toho může zákazník porovnávat různé stránky a například se vrátit k testovacím portálům, jako je například v Německu portál Stiftung Warentest. Kromě toho je třeba být opatrný již při výběru webových stránek. Rozhodně by tam nemělo chybět tlačítko pro nahlášení falešných recenzí a samostatný proces hodnocení recenzí. To svědčí o vůli poskytovatelů chránit spotřebitele, uzavřel téma německý portál Merkur.de.
Zdroj: www.merkur.de. Náhledová fotografie: Image by DilokaStudio z Freepik