6 věcí, které jste možná nevěděli o avokádu

Řadí mezi tzv. superpotraviny a je jedním z nejvýživnějších plodů na celé planetě. Řeč je o avokádu!

Co se v avokádu skrývá?

Toto nenápadné ovoce obsahuje velké množství nenasycených tuků (stejně jako třeba ryby a oříšky). Omega-3 mastné kyseliny, které patří k nenasyceným tukům, jsou velice prospěšné pro vaše srdce.

Zde jsme o něm vybrali 6 zajímavostí, které vás možná překvapí:

1. Avokádo je ovoce
Díky svému zelenému odstínu a chuti si můžete myslet, že se jedná o zeleninu. Avokádo je ale technicky ovoce! A ještě konkrétněji jednozrnná bobule. Plody se skládají z tuhé vnější vrstvy, střední vrstvy, kterou obvykle považujeme za dužinu ovoce a obal kolem semen.

2. Budou dozrávat rychleji s banánem nebo jablkem
Žluté ovoce – stejně jako jablka – uvolňuje plynný ethylen, přirozeně se vyskytující rostlinný hormon. Pokud tedy skladujete nezralé avokádo v sáčku s jablkem nebo banánem, plyny které z nich vzejdou pomohou avokádu dozrát rychleji!

3. Avokádo má více draslíku než banán
Jediné avokádo má 975 miligramů draslíku, zatímco banán, známý jako bohaté ovoce na draslík, dodává jen polovinu – 487 miligramy.

pixabay.com

4. Avokádo je jedním z mála plodů s vysokým obsahem bílkovin
Avokádo se řadí mezi ovoce s nejvyšším obsahem bílkovin, protože obsahuje až čtyři gramy bílkovin. Je to dobrý protein, i když neobsahuje všechny aminokyseliny potřebné k procesu tvorby bílkovin v těle. Má však 18 důležitých aminokyselin.

5. Můžete ho přidat jako ingredienci na pečení místo másla
Smetanová textura a zdravé tuky přispívají k překvapivě snadné náhradě pečení. A ne, nevzniknou vám zelené muffiny. Ve správném poměru můžete máslo nahradit avokádem a budete tak mít zdravější například sušenky nebo banánový chléb.


6. Nemusíte ho jenom jíst, má ještě další výhody
Nutriční požitky stranou, avokádo může hrát klíčovou roli ve vaší péči o zdravé vlasy a pleť. Antioxidanty, aminokyseliny a esenciální oleje uvnitř avokáda mohou pomoci napravit poškozené vlasy, zvlhčit suchou pokožku, ošetřit popáleniny od slunce, a možná dokonce minimalizovat vrásky. Je tedy dokonce kosmetickým zázrakem!

Zdroj: huffpost.com, obrázky: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *