Finští studenti mají vzdělání, obědy i dopravu zdarma a učitelé astronomické platy

Jedna z věcí, která se lidem žijícím ve Finsku velmi líbí, je to, že země nabízí bezplatné vzdělání všem. Týká se to nejen studentů základních a středních škol, ale i vysokých škol, což znamená, že získáte bezplatné školné pro bakalářské, magisterské a doktorské studium. 

Školné není jediná věc, za kterou se neplatí. Finsko bere vzdělávání velmi vážně a přijalo opatření, aby zajistilo, že studenti budou mít nejlepší šanci se učit, a to i tím, že se budou zabývat věcmi, které jsou ve většině ostatních zemí považovány za okrajové. 

Bezplatné studium i to kolem

Například finské zákony garantují, že studenti dostanou alespoň jedno teplé jídlo denně a všechny jejich knihy a další školní potřeby jsou zdarma. I doprava je zdarma, pokud bydlíte více než pět kilometrů od školy.

Učitelé neodcházejí, naopak

Důraz na vzdělávání je ve Finsku uctíván samotnými učiteli. Dostávají špičkové školení a průběžné vzdělávání a jejich plat je podle britských a amerických norem astronomický.

Šťastná ekonomika

Když už mluvíme o platu, nejsou to jen finští učitelé, kdo berou velké peníze. Finsko je jednou z ekonomicky nejvýkonnějších zemí na světě, a to je velký důvod, proč se vždy umísťuje tak vysoko v průzkumech „šťastného žití“. 

Náklady na živobytí

I když jsou platy skutečně vysoké (mnohem vyšší než obvyklé platy ve Spojeném království nebo v USA), peníze navíc, které vyděláváte, do značné míry vyvažují to, kolik každý den utratíte za život ve Finsku. Život zde je totiž dražší než v téměř 80 procentech zemí světa.

Daňová sazba

Stejně jako ve všech severských zemích je míra zdanění ve Finsku vyšší, než na jakou jsou mnozí lidé nejen z anglicky mluvícího světa zvyklí, kolem 31 procent z příjmu.

Kriminalita

Rodiče běžně nechávají i velmi malé děti chodit do školy samy, a dokonce i ve větších městech, jako jsou Helsinky a Tampere, je kriminalita velice nízká. 

Zdroj: expatarrivals.com. Náhledová fotografie: Albinfo / BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=127050136