V deštném pralese bylo objeveno tajemné stvoření, které desítky let nikdo neviděl

Vědci si mysleli, že bulbulec žlutohrdlý (Xanthomixis tenebrosa, někdy tetraka žlutohnědá, anglicky dusky tetraka) už vyhynul, ale nakonec ho našli jinde, než očekávali. Nedávno jej konečně znovuobjevil expediční tým, který pátral v tropických pralesích Madagaskaru.

Malý žlutohnědý pták unikal ornitologům dlouhých 24 let

Vědci pod vedením Madagaskarského programu The Peregrine Fund na tento druh narazili na dvou různých odlehlých místech – na poloostrově Masoala koncem prosince 2022 a nedaleko města Andapa na Madagaskaru v lednu letošního roku. Poslední zdokumentované pozorování tetraky žlutohnědé bylo zaznamenáno v roce 1999. To bylo důvodem, proč se stala jedním z deseti nejhledanějších ztracených ptáků podle projektu Search for Lost Birds (Hledání ztracených ptáků), na kterém spolupracují organizace Re:wild, American Bird Conservancy a BirdLife International.

Expedice vedená Armandem Benjarem a Yverlinem Pruvotem pátrala po ptáku na poloostrově Masoala. Když se k němu konečně dostali, chytili ho do ornitologické sítě. Benjara doufal, že najde tetraku, od doby, kdy začal pracovat jako biolog pro neziskovou organizaci The Peregrine Fund. 

Rene de Roland vedl další expedici s Johnem Mittermeierem v okolí Andapa, posledního známého místa výskytu tetraky. Jezdili více než čtyřicet hodin a půl dne šlapali do strmých hor na poslední místo, kde byl pták viděn. Týden neúspěšně prohledávali okolí. Osmý den Mittermeier poblíž kamenité řeky spatřil ptáka, který poskakoval v hustém podrostu. Vyfotil ho a ukázal kolegům, se kterými se shodl, že jde o tetraku žlutohnědou. „Poprvé vidět tohoto ptáka bylo opravdu překvapením. Celý náš tým byl mimořádně šťastný a nadšený,“  uvedl Benjara. 

Místo znovuobjevení tohoto zpěvného ptáka může pomoci vysvětlit jeho schopnost uniknout pozornosti vědců. Pokud tito ptáci dávají přednost blízkosti řek, mohli mít vědci problémy s jejich nalezením, protože je neslyšeli zpívat. „Při pozorování ptáků v tropických lesích jde především o naslouchání ptačím hlasům, takže se přirozeně vyhýbáte pobytu v blízkosti zurčících řek, kde není nic slyšet. Nyní, když jsme našli vzácného pěvce a lépe známe prostředí, ve kterém žije, můžeme ho hledat i v jiných částech Madagaskaru a dozvědět se důležité informace o ekologii a biologii. Na Madagaskaru je ohledně biotopu (stanoiště) stále co objevovat,“ dodal de Roland.

Zdroj: peregrinefund.org, topky.sk. Náhledová fotografie: Cristiana z Pixabay