Golfová noha – Co tato diagnóza znamená pro miminko?

Asi nikdo si nepřeje, aby během těhotenství zjistil nějakou nepříjemnou zprávu o tom, že jeho dítě bude mít vrozenou vadu. Když si rodiče vyslechnou z úst lékaře slova jako pes equinovarus, koňská noha, nebo golfová noha, většinou se zhrozí. Co to ale pro dítě znamená?

Každý druhý den

Podle statistik se každý druhý den narodí dítě, které trpí vrozenou vadou, která se označuje jako golfová noha. Rodiče se hrozí, hlavou jim běhají nekonečné otázky, viní se. Mají strach, zda jejich potomek vůbec kdy bude chodit. Při pohledu na pokroucené nožičky jsou jejich obavy na místě. Tento ortopedický problém však má své řešení. Když je tato porucha zjištěna během těhotenství, lékař nabízí rodičům, zda mají zájem o plánovaný potrat. Problém se však po narození dítěte dá řešit.

Péče, která se vyplácí

Pes equinovarus se v České republice, ale i v jiných zemích, léčí pomocí speciální metody vyvinuté doktorem Ponsetim. Ten se již před padesáti lety zasloužil o to, aby se péče o pacienty s touto diagnózou zlepšila. Jeho bezoperační metoda umožňuje, aby se golfová noha u dítěte spravila, a to prakticky bez trvalých následků. Jeho metodika zahrnuje speciální manipulaci a sádrování. Hlavní roli hraje citlivost a preciznost při snaze o nápravu nožek dítěte.

Velká pravděpodobnost, že bude chodit

Mnozí rodiče se ani po oznámení vrozené vady při ultrazvukové prohlídce nevzdávají. Pokud se totiž metoda doktora Ponsetiho aplikuje správně, drtivá většina dětí má poté šanci na to, že bude bezbolestně a neomezeně chodit. Šance na plnohodnotný život jsou tak skutečně vysoké.

Rodiče dětí o svého potomka pečují pomocí speciálních dlah, které pomalu vyrovnávají pokroucené nožky. Spolu s další léčbou se tak úspěšně starají o to, aby bylo dítě co nejdříve schopno chodit.

Zdroj: www.elsevier.es. Náhledová fotografie: GettyImages