Neumíte uznat vlastní úspěch? Možná trpíte zvláštním „syndromem podvodníka“

Dosáhli jste velkého úspěchu, povýšení a stejně si připadáte, že nejste dost dobří? Máme pro vás vysvětlení, možná se potýkáte s tzv. „syndromem podvodníka“ (také známý jako imposter syndrom).

Lidé trpící tímto úzkostným syndromem, se totiž v takových situacích cítí jako podvodníci. Připadá jim, že k úspěchu došli náhodou nebo pouhým štěstím, a jakýkoliv úspěch si vlastně nezaslouží.

Týká se i vás?

  1. Z jakéhokoliv úspěchu nemáte moc velkou radost, ale spíš přemýšlíte nad tím, co byste mohli pokazit?
  2. Čekáte na to, že se situace změní a že úspěch byl jen pouhá chyba nebo náhoda?
  3. Trápí vás i sebemenší chyby, kterých se při obtížné práci dopouštíte?
  4. Připadá vám, že všichni okolo vás jsou lepší, zkušenější?
  5. Pokud se vám něco povede, připadáte si, že jste ostatní podvedli a úspěch by si zasloužili spíše oni?

Pokud jste si alespoň na pár otázek odpověděli ano, je možné, že se s tímto syndromem potýkáte. Co ale tedy dělat, pokud se těmto nepříjemným pocitům chcete bránit?

Vše začíná se sebevědomím

Než se začnete věnovat sobě a vašemu sebevědomí, zkuste si tedy uvědomit, z čeho tento pocity mohou pramenit.

Byli jste dostatečně chválení?

Jak dříve probíhaly vaše životní úspěchy? Dostala se vám od rodičů, sourozenců, prarodičů, nebo nadřízených pochvala? Nebo jste byli doteď pouze vystavováni kritiky nebo velmi vysokým cílům pod domněnkou, že dosáhnete větších úspěchů? Mnoho lidí paradoxně doufá, že velmi velká očekávání a požadavky děti, nebo podřízené motivuje k o to lepším výstupům. Na někoho to tak působit sice může, často se pak ale stává, že opravdový úspěch dotyčný nakonec neumí sám sobě přiznat. Vždyť mu bylo doteď přikládáno, že to, co udělal, není dost. Teď si to ale bohužel nese dál do života. Je tedy důležité uvědomit si, kde věci doopravdy pramení a že to, čemu jste naučení není vždy realita.

Jak se tomu bránit?

  1. Zkuste se tedy na sebe samotné podívat „zvenku“. Jak byste brali tyto úspěchy, kdyby byly někoho jiného?
  2. Zaznamenávejte se své úspěchy třeba na blok papíru, nebo někam, kam se budete vždy s novým úspěchem vracet, a připomínat si je.
  3. Změňte pohled na neúspěch. Chyby učí, a je jedno v jaké fázi života jste. Zkuste tedy své případné chyby a překážky brát jako něco, co vás dělá silnější a lepší. A je to vlastně mnohem lepší, než si ze situace neodnést vůbec nic!

Zdroj: werywellmind.com. Náhledová fotografie: Gettyimages