Stačí jedno jablko denně a už nikdy nebudete muset navštívit doktora – je tomu opravdu tak?

Už naše babičky říkaly: jedno jablko denně pro pevné zdraví. 

Je pravda, že v jablkách se ukrývá mnoho látek a živin, důležitých pro náš organismus, ale opravdu by nám dodržování této staré moudrosti zařídilo doživotní zdraví? Samozřejmě, neplatí to doslovně, ale přece jenom, něco na tom bude…

Pojďme se tedy společně podívat, proč jsou jablka tak ceněná a proč bychom je měli zařadit do našeho jídelníčku, pokud ne denně, tak alespoň párkrát za týden. 

Fotografie od  Zen Chung z PexelsUž asi víte, že nejvíce živin a vitaminů se ukrývá ve slupce jablka, takže tu rozhodně nevyhazujte. Možná jste ale nevěděli, že nastrouhané jablko může působit jako balzám na mírné popáleniny nebo drobné ranky.

Jablka jsou také velmi dobrá pro správné trávení, tedy spíš jejich enzymy, které pomáhají udržovat střevní mikroflóru ve formě. Obsahují tzv. Pektin, který brání rozvoji škodlivých mikroorganismů a zároveň podporuje vylučování škodlivých toxinů z těla ven.
Jablka také obsahují asi 30% vlákniny, která mlže napomoci proti zácpě. A naopak, pokud je jablko mírně podušené, pomáhá naopak při průjmu. Díky vláknině se také snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění, mrtvice, cukrovky a rakoviny střev.

Fotografie od Toni Cuenca z PexelsJak jsme již zmínili, v jablkách je mnoho minerálů a vitaminů, takže zejména v chřipkovém období jsou užitečná! Obsahují provitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin C a E, který mimo jiné zlepšuje stav pleti. Jablko je také zdrojem draslíku, který prospívá ledvinám a svalům, takže zakousnout do jablka se doporučuje především po fyzické námaze nebo při onemocněních ledvin. Kyselina listová také obsažená v jablkách podporuje tvorbu červených krvinek.

Mnozí máme problémy s pitným režimem a právě jablka jsou vynikajícím prostředkem, jak hydratovat organismus. Obsahují totiž až 85% vody! Díky nim můžeme uhasit žízeň například ve chvíli, kdy zrovna nemáme po ruce tekutiny.

Jenom obyčejné chroupaní jablka posiluje dásně a podporuje produkci slin, které pročišťují ústní dutinu. Čili, jablko nevyčistí zuby jako zubní kartáček, ale podpoří čistotu v ústech.

A na konec jeden bonus! Jablka obsahují fruktózu, tudíž jsou přirozeně sladká a neobsahují tuk. Takže ideální zdravá, ale chutná svačina. 

Zdroj: https://lepsiden.sk/ Náhledový obrázek:  Zen Chung z Pexels