NASA zveřejnila hrozivou mapu veder: Jasný důkaz o tom, jaké peklo hrozí Evropě i jiným částem světa

Země v současnosti čelí vážným problémům, ale zdá se, že nikdo tomu nevěnuje dostatečnou pozornost. Situace je tak vážná, že se k tématu rekordních veder vyjádřila i Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA). Ta vytvořila mapu, která hovoří jasnou řečí a poukazuje na to, že situace je již alarmující.

Vlna veder má devastační účinky na zdraví lidí, ale také na životním prostředí a celkové klima. Vidíme to na většině kontinentů včetně Evropy, Asie či Afriky. Právě tyto tři kontinenty jsou zachyceny na mapě Země, kterou vytvořila NASA s cílem zaměřit pozornost na regiony, které bojují s nesnesitelně vysokými teplotami. Na mapě jsou vidět lokality s teplotami vyššími než 40 stupňů včetně Ahvazu v Íránu (46,5), Sevilly ve Španělsku (42,2) či čínského Šanghaje. Rekord byl například tento týden překonán v Anglii, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 40,2 stupně Celsia. 

Will Norman na Twitter.com: Lidé mi neustále říkají, že kvůli vlně veder ve Velké Británii v roce 1976 je změna klimatu přemrštěná. Tak tady jsou mapy globální tepelné anomálie z června 1976 a června 2022. Zdroj: www.twitter.com

Podle NASA jsou skleníkové plyny, které se hromadí v důsledku lidské činnosti, významným prvkem podílejícím se na těchto meteorologických podmínkách. Odborníci proto upozorňují na nutnost řízení na zastavení extrémních projevů počasí. 

„Tato velká oblast extrémního (a rekordního) tepla je podle studie dalším neklamným znakem toho, že emise skleníkových plynů lidskou činností způsobují extrémy počasí, které ovlivňují kvalitu našeho života. Atmosférickou vlnu s měnícími se teplými (červenými) a studenými (modrými) hodnotami lze vidět na různých místech,“ uvedl šéf oddělení pro modelování a asimilaci v NASA Stephen Pawson. „Pokud nepřijmeme potřebná opatření, klima k nám nebude milé,“  dodal. 

Zdroj: www.topky.sk. Náhledová fotografie: lifeforstock z Freepik