Histaminová intolerance: jaké jsou její příznaky? Jedná se o poměrně novou diagnózu, které se přisuzuje několik nespecifických poruch trávení

Jaké jsou příčiny a co je histaminová intolerance? Histaminová intolerance (HIT) je relativně nová diagnóza, které se připisuje řada nespecifických zažívacích obtíží, jako jsou bolesti břicha nebo nadměrné nadýmání po určitých potravinách. V praxi bohužel pacienti s touto diagnózou někdy končí na velmi nevýživné stravě.

Histamin je přirozeně se vyskytující látka v těle, která má užitečné úlohy. Má důležitou roli v obranných mechanismech organismu. Když se do něj dostane cizí částice, histamin zvýší propustnost cév. Tekuté složky krve a bílé krvinky tak procházejí jejich stěnami, aby bojovaly v místě vstupu „vetřelce“. Nasáté tekutiny způsobí otok sliznice. Proto máme ucpaný nos, oteklé oči nebo rýmu.

V mozku má histamin roli „posla“ a podílí se na přenosu informací. V žaludku podporuje tvorbu žaludeční kyseliny. Histamin se stal neoblíbeným kvůli své roli v alergických reakcích, je příčinou nepříjemných příznaků.

Proto se většinou vyskytuje ve zrajících potravinách s vysokým obsahem bílkovin. Nejméně je ho v čerstvých potravinách. Kvašené potraviny (sýry, víno, kysané zelí…) obsahují hodně histaminu, protože jsou plné bakterií.

Histaminová intolerance není alergie. Alergie je nepřiměřená reakce našeho těla na podnět, při které se vyplavuje velké množství histaminu. U HIT je problémem nadbytek přirozeně přijímaného a produkovaného histaminu samotného a neschopnost ho dostatečně odbourat.

Histaminová intolerance je stav, kdy se naše tělo nedokáže vyrovnat s histaminovou zátěží. Dochází k ní, když sníme potravu s příliš velkým množstvím histaminu a naše tělo nemá dostatek aktivních enzymů odbourávajících histamin (DAO – diaminooxidáza a HNMT – histamin N-metyltransferáza). Příčiny histaminové intolerance jsou různé. U primární formy hraje roli genetika.

Sekundární formy mohou být přechodné. Vznikají například při chronických zánětlivých střevních onemocněních, požití alkoholu, lécích, které snižují aktivitu DAO (některá antibiotika, mukolytika, antiarytmika, léky na žaludek a některé další), a tak dále. Zdá se, že k vyššímu zatížení histaminem přispívá také existující alergie na pyly nebo roztoče.

Studie vědců z McMaster University a Queens University, publikovaná v časopise Translational Medicine, tvrdí, že histamin produkovaný některými bakteriemi v našem střevě přispívá k příznakům histaminové intolerance. Tyto bakterie (např. druhy Proteus a Raoultella) přispívají k rozvoji chronické bolesti břicha při syndromu dráždivého tračníku. Na vzorku pacientů vědci zkoumali obsah histaminu ve stolici, který byl velmi vysoký během záchvatů bolesti a nízký, když pacienty nic nebolelo.

Studie ukázaly, že při nevhodném osídlení našeho střeva dochází k chronickému zánětu a zvýšené propustnosti střevní stěny. Do naší krve se tak dostávají látky, které tam nemají co dělat, a způsobují nežádoucí reakce. Zvýšená střevní propustnost stojí za celou řadou zdravotních problémů a vědci vidí souvislost i s histaminovou intolerancí.

Diagnóza histaminové intolerance není vždy jednoznačná. Imunologové pomocí krevních testů zjišťují aktivitu a množství DAO, ale tento výsledek nebere v úvahu množství a aktivitu HNMT, který se rovněž podílí na odbourávání histaminu uvnitř buněk. Gastroenterologové zjišťují DAO ze vzorku střevní sliznice.

V podstatě lze histaminovou intoleranci diagnostikovat ve spolupráci s lékaři, a to především sledováním toho, jak naše tělo reaguje. Pokud lékař vyloučí jiné příčiny vašich potíží (např. zánětlivé onemocnění střev, potravinovou alergii atd.), nejezte po určitou dobu problematické potraviny s vysokým obsahem histaminu. Pokud vaše obtíže ustoupí, je diagnóza velmi pravděpodobná, zejména pokud ji podpoří krevní testy a zlepšení příznaků po nasazení přípravků DAO.

Pokud trpíte příznaky HIT, vynechejte dráždivé potraviny s vysokým obsahem histaminu. Zejména skladované potraviny, alkohol, pizzu… Snažte se jíst čerstvé, co nejméně „prošlé“ potraviny.

Histaminová dieta však může být omezující. Pokud nesnesete ani prospěšné potraviny (např. zeleninu), snažte se je zařazovat velmi opatrně, postupně a co nejvíce druhů. Pomáhejte si přípravkem obsahujícím DAO, který koupíte v lékárně.

Cílem je podpořit zdravé bakterie ve střevech, které vám časem pomohou s histaminovou intolerancí. Pokud se vám podaří upravit mikroflóru ve střevech, je pravděpodobné, že budete časem tolerovat více potravin a vyhnete se nedostatku prospěšných živin.

Pokud užíváte některý z léků, které snižují aktivitu DAO, poraďte se se svým lékařem. Žádný z těchto léků však neužívejte sami!

Trpíte-li například alergií na roztoče nebo roztoče, užívejte antihistaminika podle doporučení lékaře. V případě potřeby neváhejte podstoupit imunoterapii k léčbě alergie. Ta sníží celkovou zátěž histaminu ve vašem těle. Antihistaminika jsou některými autory doporučována k překonání příznaků samotné HIT. Tato léčba však neřeší příčinu a měla by být zvážena ve spolupráci s odborníky.

zdroj: science.orgacademic.oup.comnews-medical.netaha.chmedicalxpress.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Robystarm