Vědci zkoumali ovoce v Evropě a výsledky je šokovaly

V letech 2011 až 2019 vzrostl počet pesticidy kontaminovaného ovoce v Evropě o 53 %. Třetina zkoumaných jablek a téměř polovina ostružin obsahovala látky, které mohou způsobit rakovinu, srdeční choroby nebo vrozené vady, píší vědci z organizace Pesticide Action Network (PAN).

Vědci analyzovali 100 000 vzorků ovoce v Evropě a výsledky jsou podle jejich slov „šokující“. Míra kontaminovaného kiwi vzrostla ze čtyř procent v roce 2011 na 32 procent v roce 2019. Ve stejném období se zvýšil i počet třešní obsahujících toxické látky, a to z 22 procent na více než dvojnásobek. „Spotřebitelé jsou v nezáviděníhodné situaci. Ze všech stran slyší, že by měli jíst více čerstvého ovoce, ale většina ovoce obsahuje toxické pesticidy, které mohou vést k různým onemocněním. A je zcela zřejmé, že vlády nemají v úmyslu zakázat používání těchto pesticidů, protože se bojí zemědělské lobby,“ uvedla mluvčí PAN Europe Salomé Roynelová. Doporučila proto nakupovat bio zeleninu a ovoce, zejména pro těhotné ženy a malé děti.

Podle údajů z roku 2019 patří mezi nejvíce postižené ovoce ostružiny, broskve, jahody, třešně a meruňky. Ze zeleniny je to opět stonkový celer, kořenový celer a kapusta. „Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) každoročně zveřejňuje obsáhlou zprávu o stavu pesticidů v potravinách. Až 98 % ovoce je již dlouhou dobu v souladu s právními předpisy Evropské unie,“ uvedl mluvčí Evropské komise (EK) Stefan Van De Keersmaecker.

zdroj: Pictolic.com, The Guardian, Titulní obrázek: Pixabay.com/ShotRAV