COOP se pro mě stal druhým domovem – byla jsem v práci pořád aneb Recenze zaměstnanců českého řetězce

COOP je mezinárodně používanou obchodní značkou družstev spotřebitelů (consumer cooperatives), která začala vznikat v polovině 19. století v okolí anglického Manchesteru a velmi rychle se rozšířila do mnoha zemí světa včetně území současné České republiky.

Ve Švýcarsku, Itálii, Finsku i na Slovensku je COOP lídrem maloobchodního trhu prodeje potravin a silné postavení má rovněž ve Skandinávii, Velké Británii, Japonsku a dalších asijských zemích. 

O značce COOP

Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) sdružuje 46 spotřebních družstev, která provozují dohromady cca 2 500 prodejen s celkovou prodejní plochou okolo 400 000 m2 a zaměstnávají přes 13 000 lidí. V roce 2020 vykázala česká a moravská spotřební družstva obrat v hodnotě téměř 33 mld. Kč. Počet členů družstev je přes 100 000.

Členská družstva vystupují pod společnou značkou COOP, která je tak největší sítí prodejen potravin v České republice. Centrální nákup zajišťují dvě nákupní centrály COOP Centrum družstvo Praha a COOP Morava Brno. Více než 400 prodejen potravin je začleněno do maloobchodních řetězců COOP TUTY, COOP TIP, COOP TERNO a COOP DISKONT. Kromě obchodní činnosti provozuje SČMSD také 8 středních odborných škol, manažerský institut a vlastního mobilního virtuálního operátora COOP Mobil. 

COOP pochází z anglického slova „cooperative“ pro družstvo nebo spolupracující společenstvo. Ale slovo coop znamená kotec, klec, kurník.

Jak se pracuje zaměstnancům v českém řetězci COOP?

Na webové stránce vimvic.cz můžete najít recenze, názory a připomínky zaměstnanců společnosti k působení ve společnosti COOP, a to jak kladné, tak záporné a také doporučení pro management firmy. Pro představu čtenářů vybíráme pouze ty nejzajímavější:

Znáte pracovní prostředí ve firmě COOP? Napište své hodnocení a recenzi firmě COOP. Popište vztah zaměstnance a zaměstnavatele, pracovní benefity a platové ohodnocení. Hodnotit můžete od jedné do pěti hvězdiček a přidat pozitiva s negativy dané pracovní pozice ve firmě COOP.

Kladná hodnocení:

Všichni jsou tam milý, pomůžou vám, vyjdou vám vstříc, co se týče směn.

Líbí se mi skvělá komunikace a rychlé vyřízení problémů.

Dokázali se přizpůsobit i mým možnostem.

Máme zde moc dobrý kolektiv. Jen kvůli nim zde ještě pracují. Práce je různorodá a den rychle utíká. Práce mě baví, kdyby byla lépe placená, tak by nalákala i mladé lidi.

Dobrý kolektiv – se vším se vyjde vstříc – různorodá práce (dobře směna utíká) – pracovala jsem zde v minulosti i jako brigádník.

…a další

Fotka od Ardian Lumi z Unsplash

Záporná hodnocení:

Neplatí přesčasy, práce za minimální mzdu, neochota k jakýmkoli změnám,naprostá ignorace požadavků prodavaček ze strany vedení,neschopnost zajistit dostatek personálu na prodejnách,ceny zboží jsou nastaveny tak,že nejsme absolutně konkurence schopní a nikoho z vedení to nezajímá,nějaké benefity pro zaměstnance,kromě stravenek nic. Prostě komunistická firma, kdy vedení podniku je takřka rodinný podnik.

Asi si ještě nevšimli, že socialismus už dávno skončil.

Zneužívají dohody o hmotné odpovědnosti k tahání peněz ze zaměstnanců. Absolutní nezájem o problémy každodenního provozu prodejen.

Hodně práce za mrzký peníz.

První měsíc – dobrá pracovní doba, ale pak, jak se říká: ,,Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.“

COOP se pro mě stal druhým domovem – v tom špatném smyslu. Byla jsem v práci skoro pořád. V práci v jednom kole a dělání více věcí najednou. Člověk byl strašně uhoněný.

Hodně přesčasů, které nikdo neproplatí, málo peněz a většinou zákazníci, ze kterých by vás kleplo

Absolutní nezájem o zaměstnance ze strany vedoucího vedení, nezájem, raději spraví židli, na které se absolutně nedá sedět 8 hodin v práci, než aby koupili novou a kvalitní! Nezájem o navýšení platu, které slibují x let!

Opravdu málo peněz na dnešní dobu. Malá motivace a pochvala ze strany vedení. Ženy i staršího věku se zde hodně nadřou. Dokud zde nepracujete, nemáte ponětí, co to obnáší.

Neschopnost motivovat zaměstnance. Neustále změny k horšímu.

12 dnů v práci- 2 dny volna….

…atd.

Zdroj: skupina.coop, penize.cz. Náhledová fotografie: Zákupák / Wikimedia Commons: Družstevní obchod potravin COOP Jednota v Mimoni I. Okružní (Sídliště pod Ralskem) č. p. 636.