IKEA bude rapidně zlevňovat, oznámil generální ředitel. Ikea sníží ceny u zhruba 800 produktů

V letošním roce má být trvale zlevněno celkem 2000 výrobků. Podle společnosti to odpovídá asi 20 procentům celého sortimentu, 80 procent se to netýká. Podle Ikea budou jednotlivé položky na, nebo do konce pod, úrovni cen před pandemií a válkou na Ukrajině.

Německá společnost Ikea 11. ledna oznámila další snížení cen části svého sortimentu. „Po zvyšování nákladů v posledních letech zažíváme masivní deflaci. Ceny surovin, energií a dopravy klesají. To chceme přenést na naše zákazníky,“ uvedl generální ředitel společnosti Ikea Jesper Brodin v rozhovoru pro Deutsche Presse-Agentur. Snížení cen podle něj slouží také k tomu, aby „nalákalo lidi do obchodů“, uvedl německý server Frankfurter Allgemeine Zeitung.

V letošním roce má být trvale zlevněno celkem 2000 výrobků. Podle společnosti to odpovídá asi 20 procentům celého sortimentu, 80 procent se to netýká. Podle Ikea budou jednotlivé položky na, nebo do konce pod, úrovni cen před pandemií a válkou na Ukrajině.

„Takový pokles poptávky jsme ještě nikdy nezažili“

Teprve v roce 2022 Ikea celosvětově výrazně zvýšila ceny, a to v průměru o devět procent. Nábytkářský byznys ztížila pandemie, hospodářská krize a válka na Ukrajině. „Na všech trzích jsme viděli, že lidé mají v peněženkách méně peněz. Takový pokles poptávky jsme celosvětově ještě nezažili,“ řekl Brodin. Nyní se situace normalizuje. Obzvláště vysoká poptávka je však stále po levnějším zboží, potvrdil bavorský server Merkur.de.

Špatná nálada

Obchod s nábytkem byl v poslední době obzvláště postižen špatnou náladou spotřebitelů. Odvětví si stěžuje na značný propad tržeb. Svaz německého nábytkářského průmyslu očekává, že v roce 2023 klesnou tržby o pět až sedm procent. Obchodní situace společnosti Ikea Německo se v poslední době výrazně zlepšila. Prodejce nábytku vykázal za hospodářský rok 2022/2023 rekordní tržby ve výši 6,4 miliardy eur. Počet návštěvníků se zvýšil o zhruba 11 procent na 81,8 milionu.

Lidské potřeby jako dříve

Podle šéfa Ikea má společnost výhodu. „Přes všechny změny, které zažíváme, jsou potřeby lidí úplně stejné jako před pěti nebo deseti lety. Lidé mají první dítě, stěhují se do prvního domu a potřebují základní věci,“ řekl Brodin. „Očekáváme, že více než polovina lidí v Německu se bude chtít v příštích dvou letech přestěhovat a vytvořit si nový domov.“

V Německu největší samostatný trh

Německo je největším jednotlivým trhem skupiny na světě. Ikea zde provozuje 54 prodejen s téměř 19 500 zaměstnanci. Podle Brodina zákazníci v Německu nenakupují příliš odlišně než v jiných zemích, ale určité rozdíly vidí, například pokud jde o potraviny. „V našich německých obchodech nakupuje rostlinné produkty 25 procent zákazníků, zatímco celosvětový průměr je pouze 12 až 13 procent,“ řekl Brodin. Překvapilo ho, že lidé v Německu vedou, pokud jde o výživu. Povědomí o problematice udržitelnosti je v Německu mnohem výraznější než v jiných zemích.

Praktičnost především

Podle Brodina budou v roce 2024 v Ikea po celém světě obzvláště žádané praktické předměty, například v oblasti skladování. „Je to proto, že život v domácnosti se dostal do popředí zájmu. Vlastníme také mnoho věcí, takže potřeba úložných prostor je neuvěřitelně vysoká.“ Oddělení s policemi, boxy a dalšími úložnými předměty je proto nyní v Ikea jedním z nejdůležitějších, popsal situaci bavorský server Merkur.de.

Zdroj: faz.net, merkur.de. Úvodní foto: Wikimedia Commons/Montgomery County, CC BY-SA 2.0