Městské zahradničení: Jaké druhy zakrslých ovocných stromků na balkon?

Toužíte po krásných ostružinách, broskvích nebo angreštech, ale chybí vám zahrada? V případě, že jste majiteli balkonu nebo terasy, můžete si je vypěstovat tam. Přinášíme vám několik úžasných rad a tipů pro tzv. městské zahradničení.

Jakou zeleninu či ovoce pěstovat ve městě?

Balkon či terasu lze využít k pěstování prakticky všech druhů zeleniny a bylinek, díky zakrslým nebo sloupovitým odrůdám, které zaberou jen minimum místa, tu můžete mít také nejrůznější ovoce. Vybírejte odrůdy přímo určené na balkonové pěstování. Máte-li dostatečně velkou terasu, můžete si pořídit rovněž vyvýšené záhony a ty osázet ředkvičkami, salátem, mrkví nebo kedlubnami.

Nejvhodnější odrůdy zakrslého ovoce

Z ovocných druhů jsou pro pěstování na balkonech a terasách ideální jahody. Nejlépe jim bude vyhovovat závěsný košík nebo pyramidální konstrukce. Měsíčním jahodám, které rodí celé léto a chutí připomínají ty lesní, postačí malý květináč. Z dalších lze doporučit například odrůdu meruňky Aprigold s plody běžné velikosti, beztrnný ostružiník Triple Crown, maliník Glen Ample nebo beztrnný keř angreštu Captivator. Pro dobrou kvalitu ovoce je zásadní umístit květináče s ovocnými dřevinami na slunné místo, pravidelně je zalévat, hnojit a pořezávat.

lahodné meruňky. Fotka od Elena Mozhvilo on Unsplash

V čem správně pěstovat?

Vyberte správné pěstební nádoby. Jejich velikost musí být uzpůsobená velikosti rostliny. Čím je nádoba větší, tím více má rostlina místa na vytvoření kořenového systému a následné úrody. Materiál by měl být pevný i odolný, vhodný je plast, kov či dřevo, bylinky dobře prospívají i v proutěných koších s igelitovou vrstvou uvnitř, ovocným dřevinám se daří ve velkých terakotových nádobách. Na dno nádob nezapomeňte umístit dostatečně vysokou drenážní vrstvu. Substráty je nejlepší pořídit na míru vysazovaným rostlinám, existují speciální směsi např. pro plodovou zeleninu, bylinky atd.

Zdroj: www.gardeningetc.com, https://balconygardenweb.com, www.hornbach.cz. Náhledová fotografie: freepik z Freepik