Jak letos konečně dodržet novoroční předsevzetí?

Už je to tady, rok 2023 se blíží a s ním i vlna novoročních předsevzetí. Také si nějaké dáváte? A vydrží vám déle než pár týdnů? Aby to letos opravdu vyšlo, mám pro vás několik tipů, jak se motivovat k dodržování svých cílů po celý rok.

Předsevzetí nebo nové životní cíle si můžete pochopitelně dávat po celý rok. Proč to tedy většina nechává až na 1. ledna? Ačkoliv je Nový rok v zásadě stejný den jako každý jiný, přece jen má symbolický význam – znamená totiž začátek něčeho nového. Proto chcete i vy v životě nějakou novinku, která bude důkazem toho, že se někam posouváte.

Konec roku se také pojí se zhodnocováním uplynulých 12 měsíců, při kterém často zjistíte, že se v nich vyskytlo něco, s čím tak úplně nejste spokojení. Proto se to rozhodnete v následujícím roce změnit. Jak ale udělat, aby to opravdu vyšlo?

Musíte opravdu chtít

Motivace ke splnění vašeho cíle musí být tzv. „vnitřní“. Musí tedy vycházet z vás samotných, nikoliv například z tlaku vašeho okolí. Chcete cvičit, protože vás opravdu štve, že nezvládnete vyjít schody k vašemu bytu bez zadýchání? Nebo protože se bojíte o své zdraví? To je vnitřní motivace. Ta vám pomůže nesejít z cesty vedoucí k vašemu cíli.

Pomůže vám pozitivní přístup

Pozitivní myšlení je slovní spojení, které kolem sebe asi slýcháte prakticky pořád a možná vás to i už trochu štve. Proč se o něm ale tolik mluví, je fakt, že vám ohromně usnadní život. Neznamená to, že nemůžete být nikdy naštvaní nebo zachmuření, ale že se tak nějak snažíte na všem vždycky najít něco, co je pro vás nebo pro vaše okolí vlastně prospěšné.

Ohledně motivace ke splnění cílů se jedná především o to, že myslíte na výsledek, který svým snažením získáte. Nikoliv na to, že vám to zrovna teď ještě nejde nebo že jste tento týden své snažení úplně vynechali. Na tom nezáleží. Důležité je, že jste si přiznali, že se vám v životě něco nelíbí a odhodlali jste se to změnit. Už to samo o sobě je skvělé.

Při své cestě za novým cílem tedy myslete na to, co vás čeká na jeho konci. Na to, jak bude super, až se na dovolené domluvíte cizím jazykem. Nebo jaké skvělé nové příležitosti a znalosti vás potakají, až se dostanete na vysokou školu. Jak se zlepší vaše rodinné vztahy, když budete častěji navštěvovat rodiče. Nebo jak spokojeně vyskotačíte po schodech i s plnými taškami nákupu.

Postupujte po menších krocích

Teď jste motivovaní a ke svému cíli přistupujte pozitivně. Teď to ještě nepřehnat. Jedním z nejčastějších kamenů úrazu totiž bývá tzv. „přepálený začátek“. Silná motivace, kterou najednou pocítíte, vede někdy k tomu, že do předsevzetí dáte tolik nadšení a energie, že vám vlastně brzo dojdou a vy to zcela vzdáte.

Ať už jste si dali za cíl cokoliv, je velmi pravděpodobné, že vám jeho dosažení nějakou dobu zabere a nejlepší je tedy postupovat po malých krůčcích.

Pokud si totiž ukousnete moc velké sousto, tak vám buď dojde zmiňovaná energie nebo vás váš cíl začne brzo štvát a z jeho plnění se stane místo radosti nepříjemná povinnost. Klidně začněte pozvolna, tak aby vás činnost těšila a neobtěžovala. A pokud vám nastavený systém několik týdnů vydrží, zase můžete trošku přidat a po několika týdnech znovu. Hezky v klidu.

I drobnosti můžou mít velký dopad, pamatujte na efekt motýlích křídel.

Svou motivaci stále přiživujte

Drobnosti jsou důležité i v motivaci. Stejně jako tomu je u pozitivního myšlení, i motivační citáty jsou všude kolem nás. Ačkoliv nad nimi mnoho lidí ohrnuje nos, pokud si vyhlédnete takové, které pro vás mají opravdový význam a budete si je stále připomínat, pomohou vašemu odhodlání. Citáty a motivace jsou zkrátka dobré kombo.

Můžete si je zapsat do diáře a každý týden tak dostávat novou a novou vzpruhu či si je třeba připíchnout na nástěnku, kde vám budou stále na očích. Nebo si můžete rovnou pořídit tričko s potiskem motivačního citátu a do své mise se tak opravdu převtělit.

Ať už zvolíte jakýkoliv postup, pamatujte, že když nic nezměníte, nic se nezmění.

zdroj titulní fotografie: Pexels.com