Jak si užít konec roku? Na lyžích

Plánujete vyrazit s přáteli někam na chatu nebo strávit příjemné chvíle v horském hotelu a užít si svátky a příchod nového roku? Jak byste mohli strávit Silvestra? No přece pořádnou dávkou zábavy. Slovenská i zahraniční lyžařská střediska nabízejí nepřeberné množství zábavy od brzkého rána až do pozdního večera. Ne, nemusíte si s sebou brát oblečení na převlečení, v Apres Ski barech se budete bavit až do rána i v lyžařských botách. To je výzva! Jen si dejte pozor, abyste Nový rok nepřivítali s puchýři na nohou.


Jak strávit Silvestra?


Nočním lyžováním, silvestrovským výstupem na nejvyšší vrchol nebo ochutnávkou horkých nápojů v barech. To jsou jen střípky toho, jak může vypadat oslava příchodu nového roku. Silvestr na horách dělá z přelomu roku něco jedinečného a dá se skvěle spojit s lyžařskou dovolenou. Pokud máte chuť na oslavu na horách se spoustou zábavy, oslavy v Alpách, Dolomitech nebo Tatrách jsou pro vás to pravé. Vyrazit můžete kamkoli, stačí si jen vybrat to správné středisko a užít si oslavy, jak se patří. Samozřejmě bez nehod. Někdo může říct, že v Alpách je na Silvestra neuvěřitelně draho. Ale nemusí být. Záleží jen na vás. Navíc ceny na Slovensku a v zahraničí jsou v podstatě stejné. Důležité je, abyste si odpočinuli, změnili prostředí a dobře se bavili. Každé letovisko se snaží udělat z tohoto dne večírek, na kterém se všichni baví. Rozhodněte se předem, jakou oslavu chcete zažít. Pokud dáváte přednost venkovní zábavě, nemusíte nic řešit, ale budete potřebovat rezervaci do restaurace nebo baru. Čím dříve to uděláte, tím lépe.


Nic není tak daleko, aby to nebylo blízko.


Pokud letos nechcete slavit Silvestra na Slovensku, zkuste to u našich nejbližších zasněžených sousedů. Rakousko nabízí nepřeberné množství lyžařských středisek, kde si určitě vyberete. Například Tyrolsko – Kitzbühel, St. Anton am Arlberg, Flachau, Zell am See nebo Salzbursko, Schladming či střediska blíže Bratislavě, jako je Semmering nebo Stuhleck. Středisko Arlberg je velmi oblíbenou lyžařskou destinací a důraz na silvestrovské ohňostroje a večírky je zde o to větší. Zvukový ohňostroj v Zürsu, pořádaný 1. 1., má dlouhou tradici.


Pokud máte chuť vyrazit někam dál, co třeba do Francie. Francouzské sjezdovky patří k tomu nejlepšímu, co si lyžař, sáňkař nebo turista může představit. Nejlepšími příklady jsou střediska v Les Trois Vallées s 610 km sjezdovek, Tignes – Val d’Isere nebo Alpe d’Huez Grand Domaine Ski. To je však jen ochutnávka toho, kde si můžete ve Francii zalyžovat. Pokud chcete oslavit Nový rok ve velkém stylu, jistě vás zaujme lyžařské středisko Tignes, které je proslulé svými velkými oslavami. Půlnoční ohňostroj patří k největším v zemi a po jeho skončení můžete vyrazit do některého z barů.


Pokud však máte chuť na špagety nebo vychlazené Pinot Grigio, klidně sbalte sebe nebo rodinu a vydejte se do italských Dolomit na delší pobyt. Nevadí vám delší cesta a větší vzdálenost ze Slovenska? Pokud ano, vaše představa o zimní dovolené na lyžích je pravděpodobně Itálie. A protože pojedete o něco jižněji, budete pravděpodobně lyžovat za krásného slunečného počasí. Mezi střediska nejblíže slovenským hranicím patří Arabba/Marmolada, která leží na úpatí masivů Sella a Pordoi, a Campolongo v úžasné lyžařské oblasti Sella Ronda. A pokud byste měli jiné preference, je tu Livigno, jedno z nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Umělé nebo přírodní. Na tom nezáleží. Hlavně že je na čem lyžovat.


K zimě patří sníh, to snad nikdo nemůže popřít. Lidé se často obávají, zda budou mít zimní střediska dostatek sněhu během vánočních svátků nebo na Silvestra. Pokud se vydáte do svých oblíbených alpských destinací, na nedostatek sněhu si stěžovat nebudete. Na druhou stranu ani naše střediska nezůstávají pozadu, protože téměř v každém větším areálu už nedostatek sněhu kompenzují umělým zasněžováním. Skipasy, občerstvení a někdy i samotné ubytování je levnější než v Rakousku nebo Itálii, takže je zde možnost trochu ušetřit. Lyžování si tak můžete bez obav užít s partou přátel, ve dvojici nebo s dětmi.

zdroj: Redakce, Titulní obrázek: Traveltrex