Jarní úklid v rodinných financích. Co zkontrolovat?

Při klasickém jarním úklidu jste si možná i vy povšimli tajemného šuplíku, který ukrývá důležité písemnosti pro vaši rodinu. Nebojte se a otevřete Pandořinu skříňku. Je čas udělat pořádek v rodinných financích.

Zkontrolujte platnost dokladů

Podívejte se, jak jsou na tom s platností osobní doklady všech členů domácnosti. Nekončí náhodou platnost řidičského průkazu? Sice je nově možno si tento dokument vyřídit kvůli pandemii až za několik měsíců, ale i tuto lhůtu byste měli přehledně vyznačit v kalendáři. Podívejte se na zelené karty k vozidlům, na cestovní pasy, na smlouvy – je vše v pořádku a žádný termín nehoří? Výborně. Jdeme dál.

A co smlouvy?

Nyní si překontrolujte všechny smlouvy, které máte. Hypotéka, spoření, nebo třeba pojistka na dům či „na blbost“. Hradíte je pravidelně? Prozkoumejte pravidla dalších pojišťoven a ujistěte se, že nemáte nevýhodné smlouvy. Podobné to bude i u povinného ručení na vozidla. Zkontrolujte na infolinkách dodavatele energií, zda máte správně nastavené zálohy, případně si částky upravte.

Je čas si nalít čistého vína

A nyní přicházíme k bodu číslo tři. Od dnešního dne si pište na papír či do telefonu po dobu jednoho měsíce všechny rodinné výdaje. Včetně těch nejmenších položek. Ano, včetně inkasních plateb. Samozřejmě také zahrňte nákup potravin a nákupy provedené online. Jak si vedete? Vidíte nějakou možnost, jak to zlepšit? Pokud vám finance nevycházejí podle vašich představ, možná se zamyslete nad tím, jak nakupovat méně.

 Jak jsou na tom vaše rodinné finance? 
Fotka od Micheile Henderson z Unsplash.
 Jak jsou na tom vaše rodinné finance?
Fotka od Micheile Henderson z Unsplash.

I naše babičky, které toho neměly mnoho, věděly, že každý měsíc je dobré si dát trochu peněz bokem. Děláte to každý měsíc i vy?

Zdroj: Redakce. Náhledový obrázek: Getty images