Je Kandahárský obr pravý, nebo falešný? Na americké vojáky neútočil

Nedávno se na internetu objevil obrázek gigantického humanoida zvaného Obr z Kandaháru. Jeho fotografie se stala virální a přiměla lidi přemýšlet, zda je skutečná, nebo falešná. Obrázek dotyčného obřího tvora začal kolovat po internetu v září 2023 na Facebooku.

Obrázek nahrál web Marvelous Tajz a tvrdil, že obr z Kandaháru byl vyfotografován v roce 1923. „Obr z Kandaháru, vyfotografován Afghánistán 1923,“ stálo v titulku. Obr, který údajně měří 15 stop (asi 4,6 metru) a má šest prstů, se na černobílém snímku doslova tyčí nad několika lidmi.

Stojí však za zmínku, že obrázek není skutečný a jedná se o photoshop, jak je uvedeno v allsoccer’s fact check, nástroji pro ověřování pravdivosti faktických vyjádření (politiků).

Obr s planoucími rudými vlasy, šesti prsty na každé ruce a dvěma sadami zubů.

Obr z Kandaháru, fotografie z Afghánistánu z roku 1923. Pravý, nebo falešný? Zdroj: twitter.com

Je důležité poznamenat, že to není poprvé, co příběh obřího humanoida upoutal pozornost uživatelů internetu. Již dříve, v roce 2000, se o existenci domnělého tvora začalo mluvit. Nyní se však na internetu objevila fotografie tohoto tvora.

V „báchorce“, která se v roce 2000 rozšířila po internetu, se uvádí, že když byli američtí vojáci v Afghánistánu, spatřili tohoto obřího tvora. Později se měli ztratit. Poté Spojené státy vyslaly do oblasti několik expertů, jež měli pátrat po zmizelé vojenské jednotce, a právě tyto osoby se „setkaly s“ tajemným přízrakem.

Podle vojenského dodavatele identifikovaného pouze jako pan K. došlo k Zzabití obra během vrcholící operace Trvalá svoboda v roce 2002, kdy armáda sváděla tvrdé bitvy s Talibanem v jejich de facto hlavním městě v provincii Kandahár během americké invaze do Afghánistánu.“ …..“Ale tohle nebyl lidský bojovník.“

Kandahárský obr – pravda? Nebo mýtus? Zdroj: youtube.com

„Pokračovali ve střelbě na obra ve snaze ho zabít.“ Ve vyprávění se uvádí, že američtí vojáci boj s obrem vyhráli, jak uvádí allsoccer.

Je nutno připomenout, že pro uvedenou verzi neexistují žádné důkazy. Toto tvrzení nepotvrdila ani americká armáda. Servery Allsoccer a cryptid wiki uvedly, že obr z Kandaháru je pouze hoax a že obrázek, který koluje po internetu, je upravený photoshopem.

Když uživatelé sociálních sítí narazili na tento kontroverzní snímek, začali na něj reagovat. „Byl by to skvělý film“, napsal jeden z nich. Další si z něj dělali legraci a nedali na tvrzení médií. Mnozí uvedli, že obrázek pravděpodobně vytvořila umělá inteligence, a spojili ho s tvory, které viděli v seriálu Hře o trůny.

Jiní věřili, že tvrzení jsou pravdivá, a podělili se o své názory v sekci komentářů virálního příspěvku na Facebooku. I když se v té době zvýšil počet snímků vytvořených umělou inteligencí, tento obrázek Kandahárského obra byl údajně upraven „klasickým“ photoshopem.

Zdroje: sportskeeda.com, diyphotography.net. Titulní foto: Photo by Art Guzman: https://www.pexels.com/photo/soldiers-in-prone-position-on-the-snow-covered-ground-8079176/