Je to levnější než doma. Manželé v důchodu žijí trvale v karavanu

Život v „obytňáku“ ve věku 67 let. To, co někomu zní jako noční můra, může být pro jiného naprostý ráj. Manželé de Kiffovi celoročně cestují po Evropě ve svém obytném voze. To, co pro oba původně znamenalo jen svobodu a flexibilitu, je nyní také mnohem úspornější než jejich starý život na jednom místě, popisuje jejich pohodový život portál Merkur.

Thomas a Heike de Kiffovi takto žijí už více než dva roky. Zpočátku tento neobvyklý životní styl zkoušeli jen několik týdnů, ale nyní je to každodenní život. „Člověk je mnohem svobodnější, když nemusí udržovat a uklízet 170 metrů čtverečních a starat se o zahradu. Trochu jsme náš dům předělali a pronajali ho,“ říká Thomas pro Focus.de.

S extrémním nárůstem nákladů na energie a vysokou inflací se objevila další výhoda života v mobilním domě. Přešlo ze „zábavného vozidla“ na „ekonomické vozidlo“, vysvětluje Thomas.  „Řekněme to takhle: máme dům a ne zrovna špatný důchod. Mohli bychom také žít jinak. Ale pak ne tak dobře a určitě mnohem dráž. V současné době to samozřejmě platí ještě víc,“ má jasno důchodce.

Ve Španělsku stojí noc v kempu 20 eur (500 Kč) za noc – s fantastickou polohou přímo u moře a dokonce i s bazénem. V mnoha evropských zemích jsou také mnohem nižší životní náklady. Pro portál Focus.de Thomas říká: „Restaurace jsou vynikající a ceny jsou svátkem. Běžná jsou vícechodová menu za 15 eur. Láhev dobrého vína se dá pořídit už za osm eur (200 Kč).“

Celkově na cestách levněji

Měsíčně utratí za jídlo, energie, nájem a pohonné hmoty 1400 až 2000 eur (35 až 50 tisíc Kč). Jak však oba uvádějí, jejich životní úroveň je s těmito náklady přibližně stejná jako v Německu. Jinými slovy, rádi se dobře najedí a častěji pijí dobré víno. Dále je to pojištění a v případě potřeby oprava vozidla. Podle Thomasových vlastních výpočtů by náklady na stejnou životní úroveň doma činily přibližně 2 500 eur (62 500 Kč).

zdroj: merkur.de, Titulní obrázek: Pixabay.com/maja7777