Rodinná dovolená se změnila v boj o život. Chlapec se nakazil amébou požírající mozek

pláž

Rodina třináctiletého chlapce Caleba Ziegelbauera trávila začátkem července dovolenou na pláži v Port Charlotte. Nic nenasvědčovalo tomu, že za týden bude chlapec bojovat o život.

Druhý den po návratu z rodinné dovolené na floridské pláži se třináctiletý Caleb probudil s horečkou. O necelý týden později začal pociťovat bolesti hlavy, halucinace, dezorientaci. Rodiče ho odvezli do dětské nemocnice Golisano Children´s Hospital of Southwest Florida ve Fr Myers. S diagnózou meningitida byl přijat na jednotku intenzivní péče.

Z domnělé meningitidy se vyklubala „mozkožravá“ améba

Chlapcův stav se nadále zhoršoval, k jeho potížím se přidal otok mozku, který se zvětšoval tak, že Caleb měl potíže s dýcháním a musel být intubován. Viníkem jeho kritického stavu je bakterie Naegleria fowleri, která se zpočátku může projevovat jako meningitida. Jedná se o parazitickou amébu, která požírá hostitelův mozek. Většina jejích obětí zemře.

Chlapcova rodina prochází velkou nejistotou ohledně jeho stavu. Jedno je však jisté. Caleb si z koupání v Port Charlotte odnese trvalé následky. Magnetická rezonance totiž odhalila poškození jeho mozku.

Teenagerova rodina si však i za této vážné situace zachovává optimismus. „Často se stává, že se lidé nedostanou do nemocnice včas,“ řekla NBC2 Calebova teta Katie Chietová. „Doufáme, že se nám to podařilo,“ dodala. „Je velice hodný a současně tak silný,“ sdělila stanici Calebova druhá teta Elizabeth Ziegelbauerová. 

Améba – ilustrační foto Zdroj pexels.com

Smrtelně nebezpečná Naegleria fowleri

Naegelria fowleri, známá také jako améba, která požírá mozek, je jednobuněčný parazitický organismus. Parazit žije v teplých vodách. Do těla svých obětí vnikne nosem, odkud putuje do mozku, kde se začne živit jeho buňkami.

Většina jeho obětí umírá pět dní po nástupu příznaků. Vzhledem k rychlému postupu nemoci, která se navíc může projevovat jako meningitida, bývá diagnostikována až po smrti.

Přežití záleží na včasné diagnóze. Léčba zahrnuje lék Miltefosin a terapeutickou hypotermii.

O vysoké zabijácké efektivitě této „mozkožravé“ améby vypovídá skutečnost, že v letech 1962-2021 přežili nákazu v USA pouze čtyři lidé z celkového počtu 154.

Zdroj: https://www.thesun.co.uk https://najky.sk/

Fotografie: https://pixabay.com/ https://www.pexels.com/