Tajemství Elvisova sídla Graceland, o kterých nevědí ani jeho fanoušci

Smrt Elvise Presleyho je dodnes zahalena tajemstvím. Stále se vynořují otázky, zda král rock’n’rollu skutečně zemřel v roce 1977. Jeho smrt není jediná věc, která je na něm záhadná – jeho sídlo Graceland, kde žil dvě desetiletí, ukrývá za svými zdmi nespočet tajemství.

Zde je několik věcí, které fanoušci a návštěvníci o tomto kultovním sídle a Králově pobytu v něm možná nevědí, zveřejnil pikantnosti server The Vintage News.

Graceland je rozlehlé venkovské sídlo s čelním bílým sloupovím, rozkládající se na ploše 5,5 ha. Postaveno je v neokoloniálním architektonickém slohu a nalézá se v Memphisu, v americkém státě  Tennessee. Bylo domovem zpěváka Elvise Presleyho, což odráží adresa Elvis Presley Boulevard 3 764. „Král Rock ‚n‘ Rollu“ sídlo koupil v roce 1957 a žil v něm dalších dvacet let až do své smrti. Zemřel v tamní koupelně 16. srpna 1977. Pohřbený je na zahradě, označované jako „Zahrada rozjímání“ společně s rodiči Gladys a Vernonem Presleyovými a babičkou. Nachází se zde také náhrobní kámen jeho mrtvě narozeného dvojčete Jesseho Garona. (zdroj: wikipedia.org)

Do kuchyně vede tajné schodiště

Každý ví, že Elvis velmi miloval jídlo. Ve skutečnosti měl vybudované tajné schodiště, které mu umožňovalo dostat se do kuchyně, aniž by musel procházet hlavním foyerem. To pro něj bylo jistě důležité, protože kuchyně v Gracelandu byla legendární. Nejen, že to schodiště bylo tajné, ale mělo neuvěřitelný oslňující lustr. Dokonce i tajné prostory Gracelandu jsou grandiózní a krásné.

Archivní trezor je na přísně tajném místě

Někde uvnitř Gracelandu je trezorová místnost velkých rozměrů. Tato sbírka, nazývaná archivní trezor, obsahuje některé z nejcennějších osobních věcí, které kdysi Elvis vlastnil, včetně jeho nejslavnějších oděvů, šeků podepsaných Králem (rokenrolu), filmových plakátů a dalších.

Do trezoru nesmí jen tak někdo. Ve skutečnosti není přístupný veřejnosti. Pouze zveřejněná videa z trezoru odhalila jeho obsah. A navíc, umístění trezoru uvnitř panství je stále záhadou. Sděluje se jen lidem, kteří potřebují vědět, kde je. Nemyslíme si, že jeho poloha bude v dohledné době zveřejněna.

Elvisova ložnice je od jeho smrti stejná

Elvisova ložnice zůstala beze změn ode dne, kdy 16. srpna 1977 zemřel. Celé druhé patro Gracelandu bylo zpřístupněno veřejnosti a na přání jeho dcery Lisy Marie Presleyové bylo soukromí jeho ložnice dodrženo. Oprávnění vidět místnost je od jeho smrti omezeno na zaměstnance sídla a rodinu.

Přestože zaměstnanci panství často chodí do ložnice, aby ji udrželi uklizenou, většina věcí v Elvisově pokoji se nezměnila. Deska, kterou poslouchal jako poslední, stále leží na gramofonu. Postel je ustlaná a další artefakty jeho života tam stále zůstávají na svých místech.

V jídelně byl instalován bzučák

Pokud neměl náladu utíkat po těch tajných schodech do kuchyně, měl Elvis jiný způsob, jak si zajistit jídlo. Pod jídelním stolem měl nainstalovaný bzučák! Takže když u něj seděl a dostal chuť třeba na jeden z jeho oblíbených sendvičů se smaženým arašídovým máslem a banánem, jednoduše zmáčknul tlačítko, zabzučel na personál kuchyně a nechal si ho přinést.

Elvisova teta bydlela ve sklepě

Na obrázku je ložnice Elvisových rodičů v Gracelandu. Jeho teta Delta zde měla také vlastní ložnici, která se po její smrti v roce 1993 stala součástí prohlídky pozůstalosti. Fotka od Bjoertvedt / Wikimedia Commons

Přibližně 11 let po Elvisově smrti byl suterén Gracelandu pro veřejnost uzavřen. Důvodem bylo, že tam dole ve skutečnosti ještě někdo žil. Elvisova teta Delta se tam přistěhovala po smrti svého manžela. Bydlela tam ještě dlouho poté, co Elvis zemřel. Až po roce 1993, kdy teta Delta zemřela, byl suterén přidán k veřejným prohlídkám nabízeným v rámci panství Graceland.

Zdroj: thevintagenews.com. Náhledová fotografie: DARREN ST0NE / Wikimedia Commons: Schody k ELvisově ložnici v Gracelandu