Jeskyňaření – Vešli byste do těchto úzkých prostor i vy?

Zatímco při speleologii se do jeskyní vydávají vědci a zkoumají tak její stáří a složení, caving neboli jeskyňaření je spíše sportovní a kratochvilnou disciplínou. Nadchne i vás?

Adrenalin i hazard

Někteří z nás zažívají nepříjemný pocit už jen při pohledu na úzké jeskynní prostory a návštěva jeskynních objektů, kam jsme jezdívali na výlety na základce se nám nikdy nepozdávala. Pak je ale i jiná sorta lidí. Těch, kteří pobyt v podzemí milují. Zalíbil se jim dokonce natolik, že si pořídili vlastní vybavení a lezou, kam se dá. Kromě jeskyní je lákají také opuštěné doly a další podzemní prostory. Někdy adrenalin, jindy hazard se životem. Vždy nezapomenutelný zážitek.

Co je dobré vědět

Přejete si zažít ten pocit, kdy objevujete jeskynní prostory, na vlastní kůži? Nejprve by bylo vhodné projít odborným školením a vyzkoušet si, zda vás to skutečně bude bavit. Jeskyňáři pořádají kurzy, kdy se pod vedením instruktora dostanete do jeskynních prostor a naučíte se zacházet s ochrannými lany. Dozvíte se základní informace o tvorbě krasových jevů a o historii podzemních prostor. Než kurz dokončíte, sami poznáte, zda se cítíte stísněně, nebo naopak natěšeně. V České republice se pořádají kurzy pro zájemce již od šesti let věku.

Tudy cesta nevede

Už jste si osvojili základy a pouštíte se do objevování jeskynních prostor. Přístupné lokality se staly vaším druhým domovem a nalézáte stále nové možnosti, jak svůj koníček posunout o úroveň výše. Vtom uslyšíte o možnosti, že lidé vcházejí do opuštěných dolů a dalších lidmi vytvořených prostor pod zemí. Zde byste si vždy měli uvědomit, že se jedná o hazard se životem. Vzpěry a výztuhy, které před desítkami let fungovaly, jsou již vetché a je pouze otázka času, kdy zmizí nadobro.

Jaký máte pocit při návštěvě jeskyně vy? Lákalo by vás jeskyňaření a stane se caving vaší novou zábavou?

Zdroj: www.newyorker.com. Náhledový obrázek: Gettyimages