Jak vybrat správnou hračku pro dítě? Důležitá je rozmanitost a přiměřenost věku

Mezi velmi časté chyby rodičů při výběru hraček patří to, že kupují hračky, které se jim líbí. Při výběru hračky se na ni tedy nedívají očima dítěte. V první řadě byste se měli zajímat o to, co dítě baví, co ho zajímá,

Několik tipů, jak by měla hračka „fungovat“. Hračka by měla dětem pomáhat:

  1. pochopit, jak věci fungují,
  2. řešit jednoduché problémy,
  3. umět koordinovat své tělo a vlastní sílu,
  4. být schopen soustředit se na danou činnost,
  5. především by měla rozvíjet představivost, která je pro dítě nesmírně důležitá.

Při výběru hračky byste měli myslet na vývoj dítěte a brát manipulaci s hračkou jako součást procesu učení. Pomocí hračky mu můžete ukázat nový pohyb, novou barvu, nové možnosti. Správné hračky učí děti přemýšlet, zlepšují jejich dovednosti a nenásilnou formou posouvají jejich vývoj kupředu. Hračka by měla nabízet aktivity přiměřené věku a měla by být pro dítě výzvou, protože pokud je příliš jednoduchá, nezaujme ho více než jednou a my budeme mít pocit, že musíme kupovat nové a další hračky.

Na prvním místě by měla být bezpečnost. Měli byste si vybírat kvalitní a bezpečné hračky. Měli byste věnovat pozornost tomu, zda hračka neobsahuje malé nebo ostré části, které by mohly dítě zranit. Měli byste také zkontrolovat materiál hračky.

Při nákupu nové hračky do domácnosti se často zapomíná na její představení. Měli byste věnovat čas tomu, abyste vysvětlili, jak nová hračka funguje, jak se používá a co dalšího s ní můžete dělat. Teprve pak mají hračky nejen zábavnou, ale i vzdělávací funkci. Hračka je pro dítě důležitý předmět. Nejen proto, že hra je v dětství hlavní činností dítěte, ale také proto, že právě prostřednictvím hraček dítě poznává a zkoumá svět. Každé období vývoje dítěte má však svá specifika, která nejen rodičům napovídají, jaké hračky jsou pro dítě vhodné.

Dítě skutečně potřebuje naši pozornost. Ne polovičatě nebo přehnaně. Je nutné nechat dítě i na chvíli samotné, aby mohlo vymyslet milion nových a různých aktivit a her s aktuálními hračkami. Dítě potřebuje cítit, že je milováno, že nám na něm záleží a že je tu pro něj. Co dáte svému dítěti, to pravděpodobně dají i ony svým dětem. To, jaký život bude vaše dítě v budoucnu žít, zda bude šťastné a vyrovnané, je ve vašich rukou. My lidé jsme stvořeni k tomu, abychom si hráli a objevovali. Hra je jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit dítě v budování smysluplných a hlubokých vztahů s ostatními lidmi. Proto se nebojte hrát si s dítětem. Není to ostuda, není to infantilní. Uvidíte, že to bude zábava i pro vás. Pokud si vyberete správné hračky, budete se moci vcítit do dětské fantazie, budete s ním moci plavat v moři, řešit záhady světa nebo se starat o své blízké.

Nezapomeňte, že hračky jsou neocenitelné také při procvičování dovedností rukou. To, jak bude vaše dítě používat hmat k rozpoznávání různých druhů textilií nebo jak bude vynikat ve výtvarné práci, závisí do značné míry na tom, zda mělo možnost hrát si s různými hračkami. Dítě by mělo mít od útlého věku k dispozici různé typy hraček, které podpoří jeho vývoj a naučí ho, jak s nimi zacházet. Není správné určovat hračky pro chlapce nebo dívky. Dítě si samo určí, s čím si chce hrát. Mnoho rodičů nedává dívkám možnost hrát si s hračkami „pro kluky“, což je nesmysl. Dívky mohou vynikat ve skládání puzzlí, lepení či stříhání nebo stavění „staveb“ z kostek, přestože se jedná především o „klučičí“ hračky. Lidé mají své preference ohledně hraček. Vědci tvrdí, že na preferenci hraček u dětí se podílí řada proměnných, od prenatálních hormonů přes evoluci, genetiku až po genderovou socializaci. Na druhou stranu nevnucujme dětem jiné hračky než ty, které si samy přirozeně vyberou.

Dívkám je přiřazena růžová barva. Chlapci jsou naopak od této barvy odrazováni. Dívky si navíc mohou bez problémů hrát s jakýmikoliv hračkami, ale zjišťujeme, že chlapci jsou vedeni k tomu, aby si nehráli s typicky dívčími hračkami. Zatímco dívčí hračky jsou velmi často zaměřeny na krásu, vzhled a péči o druhé, u chlapců jsou to spíše stavebnice a logické kostky, akční a dynamické hry. Ani jedna kategorie samozřejmě není špatná a v tomto smyslu neexistuje žádná nevhodná hračka.

zdroj: Mujlife.cz, Titulní obrázek: Pixabay.com/MadalinCalita