Ještě netopte! 6 tipů, jak se doma zahřát bez radiátoru

Přinášíme vám osvědčené tipy, jak se v zimě doma zahřát bez nadměrného (nebo žádného) vytápění.

Důraz na okna

Existuje dobrý důvod, proč kočky podřimují na pohovkách, v letadlech nebo na verandě, když svítí slunce – vyhřívají se. Využijte chvíle slunečního svitu a zatáhněte závěsy a žaluzie, čímž vytvoříte skleníkový efekt a získáte volnou energii pro vytápění domu. Jakmile však slunce zapadne, chraňte okna co nejsilnějším krytem – venkovní teplota se dovnitř přenáší hlavně přes sklo, čím je větší, tím více, a to zejména v noci.

Tepelné ventilátory

Pokud potřebujete vytápět jen malou plochu, zkuste použít moderní topení, infrazářič nebo vzduchové ventilátory. Je velký jako kuchyňský robot a zapojuje se do zásuvky. Protože i v zimě je třeba nechat proudit vzduch – ale teplý a u země, ne u stropu. Je však třeba spočítat spotřebu, výkon (účinnost) a délku používání v porovnání s běžným kotlem nebo ústředním topením.

Akumulace zdrojů tepla

Vytápět domácnost troubou by bylo nepraktické plýtvání energií, ale vše, co je byť jen krátkodobým zdrojem tepla (sporák, myčka, pračka, rychlovarná konvice, vana…), by mělo po použití a vypnutí proudit do prostoru.

Když spíte nebo odcházíte, zmírněte

Doma celkově snižte teplotu – i jen o jeden stupeň nižší teplota vám může ušetřit desítky a stovky eur ročně. V noci a v době, kdy jste pryč, jen zmírněte – topte zhruba „na střední teplotu“, o něco méně, než když jste vzhůru a doma. V zimě však nevypínejte topení úplně, protože by se vám vytopení nábytku a stěn prodražilo.

Přestěhování nábytku

Přestavte svůj domov na zimní verzi a stejně jako kočka si najděte nejteplejší místa v domě, kde si můžete odpočinout. V ideálním případě přesuňte pohovku a postel od okna k teplejším stěnám nebo do rohů místností.

Věčný termofor

Starý známý gumový termofor naplněný horkou vodou byl znovu objeven a vyrábí se v moderních zemích, protože je zřejmě praktičtější a účinnější než jeho mikrovlnné verze s topnými směsmi. Poslouží také elektricky vyhřívané pantofle nebo deka – měkčí verze na oblečení nebo pevná pod prostěradlo.

zdroj: lifehack.org, Titulní obrázek: Pixabay.com/Myriams-Fotos