Nacházíme se v období, kdy máme školu a v mnoha případech i práci on-line formou. O to víc je jednoduché ztratit soustředěnost a nechat se rozptýlit. Sociální sítě, televize, různé hry, nebo třeba i umývání nádobí přímo prosí o vaši pozornost.
Distanční výuka je zátěží pro všechny. Pro rodiče, pedagogy, ale i pro samotné děti. Skloubit dohromady svou práci, čas na sebe, na své děti a ještě zastupovat funkci učitele, to chce mít detailně promyšlený plán.
Simulace školního prostředí
Klíčem k úspěchu je dodržovat rozvrh hodin a simulovat si školní prostředí. Je důležité odložit telefon a všechny hračky a soustředit se pouze na následující vyučování. Distanční výuka ztrácí smysl ve chvíli, kdy se dítě sice připojí na hodinu, ale věnuje svou pozornost něčemu jinému.
Připravte svačinu a oběd dopředu, abyste měla čas se věnovat výuce a nemusela stát u plotny.
Buďte pro své děti učiteli, ne kamarády
Dalším důvodem, proč vám on-line vzdělávání může připadat složité je fakt, že si to sami komplikujete. Doveďte je k tomu, aby školu a povinnosti s ní spojené brali jako prioritu a aby pochopili, že během výuku nejste kamarád, ale jejich učitel.
Pokuste se je naučit i něco navíc, zjistěte si dopředu informace o probírané látce a vysvětlujte je svým dětem formou, která je zaujme.
Někdy vás děti požádají o pomoc s něčím jednoduchým, jen protože se jim nechce přemýšlet i když by to zvládly bez problému. Dejte dětem čas, aby se alespoň pokusily úkoly vyřešit samy.
Pravidelně se svými dětmi látku opakujte
Co si pravidelně neopakujeme, to se časem z hlavy vypaří jak pára. Je potřeba děti namotivovat správným směrem. Dodržujte s němi přestávky a pokuste se neskákat z jedné věci na druhou. Krátká procházka vám i dětem nejen pročistí hlavu, ale také vám dodá energii na řešení nových úkolů. Nezapomínejte občas pochválit své děti za odvedenou práci, určitě je to namotivuje nebo alespoň vykouzlí úsměv na tváři.
Zdroj: skola-harrachov.cz, Náhledová obrázek: Ketut Subiyanto z Pexels